W expose premier obiecał krainę miodem i mlekiem płynącą

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Polska państwem bezpiecznym i nowoczesnym takie główne przesłanie wynika z expose premiera. Głównym celem będzie zbudowanie z Polski najlepszego w Europie miejsca do życia. Dowiedzieliśmy się, w jak pięknym kraju możemy mieszkać. Zobaczymy co z tego uda się zrealizować a przede wszystkim, jaki będzie to koszt.

W expose premier obiecuje

Dzisiaj wysłuchaliśmy expose premiera. Wizja państwa, która jest malowana w tym przemówieniu, jest bardzo atrakcyjna. Nieprzypadkowo padło w wystąpieniu premiera określenie: „polskie państwo dobrobytu”. Obietnic jest tak dużo, że nie da się przytoczyć ich wszystkich, aczkolwiek można je w skrócie podsumować: „każdemu będzie lepiej”. Nie wiadomo natomiast, kto za to wszystko zapłaci i w jaki sposób, bo to, że ten dobrobyt będzie na kredyt, to ekonomiści nie mają wątpliwości. Skoro rosną wydatki (jak słyszymy, podatki są obniżane) skądś muszą się brać środki. Zapowiedzi są ryzykowne, bo jeżeli dojdzie do pogorszenia koniunktury, znalezienie środków na sfinansowanie tych obietnic (szczególnie na rynku pracy) będzie bardzo trudne, co może się odbić negatywnie na kondycji złotego.

Trump naciska na FED

Wczoraj odbyło się spotkanie Donalda Trumpa z prezesem FED Jerome Powellem. Dotyczyło polityki monetarnej. Poruszono wrażliwy temat ujemnych stóp procentowych. Jak nietrudno się domyślić podsumowanie ze spotkania w komunikacie FED odbiega znacząco od tego, co prezydent napisał na Twitterze. Rynki na razie nie wierzą w te zapewnienia i w dalszym ciągu spodziewają się utrzymania stóp procentowych w grudniu na niezmienionym poziomie. Z drugiej strony optymizmu na rynku nie brakuje i giełda po raz kolejny wyznacza maksima historyczne na głównym indeksie.

Co z umową handlową USA-Chiny

Na rynku pojawił się niepokój związany z możliwym brakiem porozumienia negocjatorów w sprawie umowy handlowej. Powodem może być informacja podana przez CNBC. Stacja przedstawiła wypowiedź prezydenta Donalda Trumpa o tym, że nie podjął decyzji w sprawie zniesienia ceł na chińskie towary. Prezydent ma swój specyficzny styl, jednakże rynki nie czują się z nim pewnie. Przeciąganie tak ważnych tematów na ostatnią chwilę nie buduje zaufania.

Maciej Przygórzewski główny analityk w Internetowykantor.pl