Whatsapp oskarża firmę izraelską o inwigilację użytkowników

0
aplikacje whatsapp twitter

Według agencji Reuters spółka WhatsApp, należąca do Facebooka, wytoczyła proces izraelskiej firmie informatycznej NSO Group, oskarżając ją o umożliwienie rządom na całym świecie inwigilacji 1400 swoich użytkowników. Agencja powołała się na rozmowy z osobami znającymi szczegóły śledztwa.

Według doniesień „znaczna” część użytkowników WhatsAppa, którzy byli celem służb z całego świata, to „wysoko postawieni” urzędnicy państwowi, dyplomaci, przedstawiciele sił zbrojnych, naukowcy, dziennikarze oraz prawnicy z co najmniej 20 krajów na pięciu kontynentach. Chodzi m.in. o takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Indie, Meksyk, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Pakistan.

WhatsApp twierdzi, że działania szpiegowskie przeciwko tym osobom umożliwiła NSO Group specjalizująca się w technologiach inwigilacji. Izraelska firma miała specjalnie opracować platformę hackerską, która pozwalała wykorzystywać luki na serwerach WhatsAppa w celu uzyskania dostępu do urządzeń telefonicznych użytkowników. WhatsApp utrzymuje, że zaatakowano telefony co najmniej 1400 jego użytkowników w okresie od 29 kwietnia do 10 maja 2019 r.

NSO Group, której klientela składa się wyłącznie z agencji rządowych na całym świecie, zaprzecza oskarżeniom, informując, że jej produkty mają „pomóc rządom w chwytaniu terrorystów i przestępców”. Jednak WhatsApp i Citizen Lab, wspierająca komórka badawcza z Uniwersytetu Toronto, podtrzymują, że co najmniej 100 z 1400 ofiar to dziennikarze prasowi, działacze polityczni i prawnicy, którzy ich bronią. Nie dochodziło do nakładania się trwających dochodzeń kryminalnych lub terrorystycznych i dochodzeń będących celem oprogramowania NSO Group.

Nazwiska ofiar inwigilacji nie są znane. Jednak według agencji Reuters skandal szpiegowski na linii WhatsApp – NSO Group może mieć poważne konsekwencje polityczne i dyplomatyczne na całym świecie.

Źródło: Agencja Reuters z 31.10.2019 r.