Wynalazek polskiego startupu SensoriumLab pomoże pacjentom z chorobami płuc

    SensoriumLab

    Startup SensoriumLab, twórca Plefind – mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, został uznany jednym z dwóch najlepszych twórców innowacji medycznych w europejskim konkursie EIT Health Headstart 2019. Startup otrzymał łączne dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro oraz wsparcie mentoringowe. Finał odbył się w listopadzie w Lizbonie.

    Plefind jest nowatorskim rozwiązaniem medycznym, które pozwala na zastosowanie nieinwazyjnej terapii lekowej u pacjentów m.in. z chorobami pulmunologicznymi i onkologicznymi. To niewielkie, przenośne urządzenie od SensoriumLab umożliwia monitorowanie występowania wysięku w klatce piersiowej bez konieczności wizyty u lekarza czy hospitalizacji. Wysięki w klatce piersiowej mogą być objawem wielu chorób i zaburzeń takich jak niewydolność serca, zapalenie płuc, a także nowotwory m.in. piersi, płuc czy jajników. Urządzenie pozwala też uniknąć bardziej złożonych i inwazyjnych metod badania. Pomiar trwa do kilkunastu sekund i umożliwia szybki odczyt wyniku. Plefind jest dodatkowo wspierane przez aplikację mobilną, która przesyła informacje do lekarza opiekującego się pacjentem.

    Dzięki EIT Health Headstart mogliśmy znacząco rozwinąć nasz projekt i uzupełnić go m.in. o wstępne badania kliniczne. Zdobyte kontakty pozwolą poszerzyć potencjał dalszych badań nad optymalizacją rozwiązania – mówi Norbert Żołek, Research&Development Director w SensoriumLab.

    SensoriumLab w ramach programu Headstart otrzymał łącznie dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro oraz doradztwo mentoringowe. Dodatkowo, firma będzie mogła zaprezentować swoje urządzenie podczas jednego z najważniejszych wydarzeń branży healthcare w Europie – EIT Health Summit 2019. Tegoroczna edycja odbędzie się w Paryżu, w dniach 2-3 grudnia.

    Wśród dziesięciu największych firm z sektora healthcare w Europie aż osiem znajduje się w sieci EIT Health. Wiedza i doświadczenie osób, które w niej pracują z pewnością stanowią konkretną wartość. To między innymi od takich mentorów mogą uczyć się startupy, biorące udział w naszych programach akceleracyjnych. W programie Headstart, oprócz znaczącego zastrzyku gotówki na dalsze badania i rozwój produktu, SensoriumLab – dzięki pracy z ekspertami m.in. z dużym doświadczeniem rynkowym – otrzymał bezcenne biznesowe know-how. Polski zespół ma realną szansę zrewolucjonizować diagnostykę m.in. chorób pulmunologicznych – mówi Mikołaj Gurdała, manager ds. innowacji EIT Health InnoStars.

    ­

    Zwycięzcą EIT Health Headstart w tym roku został Restorative Neurotechnologist – włoski startup oferujący cyfrowe rozwiązania w rehabilitacji poznawczej. Na trzecim miejscu znalazł się natomiast Delox – proponujący nowoczesne rozwiązanie odkażania biologicznego, pozwalające zwalczać różnego rodzaju mikroorganizmy. Więcej informacji o przyszłorocznych edycjach konkursów dla startupów z obszaru healthcare można znaleźć na stronie www.eithealth.eu