Wyniki finansowe Grupy Novaturas za I kw. 2020 r. pod wpływem epidemii COVID-19

  Audronė Keinytė, dyrektor generalna Grupy Novaturas
  Audronė Keinytė, dyrektor generalna Grupy Novaturas

  W pierwszym kwartale 2020 r. cała branża turystyczna znalazła się w nadzwyczajnych okolicznościach – globalny biznes turystyczny ucierpiał z powodu epidemii COVID-19. Po udanym początku roku, od połowy lutego Grupa Novaturas musiała stawić czoła rozprzestrzenianiu się wirusa, co wpłynęło na jej wyniki finansowe.

  Pod koniec lutego Spółka zawiesiła loty do włoskich ośrodków narciarskich, a w marcu, po wprowadzeniu przez rządy i odpowiednie władze państw bałtyckich restrykcji związanych z izolacją obywateli, wszystkie zorganizowane wyjazdy zostały czasowo zawieszone. Wpłynęło to oczywiście na wyniki finansowe Grupy Novaturas: przychody spadły o 18,9%, a rentowność o 28,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

  Pandemia spowodowała, że w pierwszym kwartale 2020 r. Spółka poniosła dodatkowe koszty w wysokości 1,164 mln euro z tytułu niezrealizowanego zysku i dodatkowych kosztów związanych z lotami powrotnymi. Koszty te zostały częściowo zrekompensowane obniżką kosztów operacyjnych: w pierwszym kwartale wyniosły one 1,6 mln euro i były o 22% niższe w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r.

  – Aby poradzić sobie z tą sytuacją, wdrożyliśmy ścisłą kontrolę kosztów zawiesiliśmy projekty inwestycyjne, jeszcze bardziej skoncentrowaliśmy się na efektywności operacyjnej, wynegocjowaliśmy z zagranicznymi partnerami i dostawcami bardziej elastyczne stawki, dokonaliśmy przeglądu istniejących zobowiązań oraz zamierzamy skorzystać z dostępnej pomocy państwa. Efektywne i szybkie decyzje rządów krajów bałtyckich mają kluczowe znaczenie dla jednego z najbardziej dotkniętych obecnie przez COVID-19 sektorów – mówi Audronė Keinytė, dyrektor generalna Grupy Novaturas.

  Początek roku charakteryzował się typowymi wyborami turystów

  Zorganizowane wyjazdy pakietowe niezmiennie były najczęstszym wyborem turystów z krajów bałtyckich w pierwszym kwartale tego roku. Najpopularniejszym miejscem wypoczynku w tym okresie były słoneczne kurorty egipskie, a następnie Teneryfa na Wyspach Kanaryjskich. Wyjazdy na narty stanowiły 12,1%. Zanim pandemia zamknęła granice krajów na całym świecie, popyt na wyjazdy do odległych egzotycznych celów podróży wzrósł o 1,4%.

  Udział poszczególnych kanałów sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 r. kształtował się podobnie jak w poprzednich okresach – biura podróży odpowiadały za 70,5% sprzedaży (o 1% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Sprzedaż online i przez własne biura stanowiła 15,1% wobec 12,8% w pierwszym kwartale 2019 r. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 r. strony internetowe Spółki odwiedziło 1,15 mln unikalnych użytkowników, czyli o 6% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

  Niezwykle elastyczne warunki dla podróżnych umożliwiające przełożenie wyjazdu

  Od początku pandemii, Grupa Novaturas i cała branża współpracuje z rządami krajów bałtyckich nad dostosowaniem istniejących przepisów dotyczących praw konsumentów do tej nadzwyczajnej sytuacji. Do czasu zakończenia prac nad regulacjami dotyczącymi wyjazdów odwołanych lub w inny sposób dotkniętych pandemią, oferujemy naszym podróżnym niezwykle elastyczne warunki zmiany planów urlopowych. Aby zaoferować klientom najlepsze warunki przełożenia planów wakacyjnych na późniejszy okres, rekordowo wcześnie uruchomiliśmy ofertę na sezon zimowy 2020-21 i sezon letni 2021.

  Grupa Novaturas działa w modelu biznesowym „asset-light”, który charakteryzuje się dużą elastycznością i pozwala szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe. W dzisiejszej sytuacji jest to ogromny plus, gdyż minimalizuje wpływ kryzysu na biznes.

  „Wydaje się, że z obecnego kryzysu będziemy wychodzić etapami. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zmienią się nawyki związane z podróżowaniem, zwiększą się wymagania dotyczące bezpieczeństwa podróżnych, zakwaterowania i usług transportowych, a także zmienią się nawyki związane z planowaniem podróży. Dlatego też przygotowujemy się do ponownego rozwinięcia skrzydeł, gdy tylko skończy się okres ograniczeń. Głęboko wierzymy, że gdy pandemia zostanie opanowana, podróże powrócą do naszego życia.”

  Wybrane wyniki finansowe Grupy Novaturas za pierwszy kwartał 2020 r.

  (tys. EUR) 1 kw. 2020 1 kw. 2019 Zmiana r/r
  Przychody 23 363 28 806 -18,9%
  Zysk brutto 2 535 3 559 -28,8%
  EBITDA (190) 83
  Zysk/(strata) netto (353) (148) +135,5%