Nieformalne posiedzenie ECOFIN w Mediolanie

Mateusz Szczurek

Inwestycje i reformy strukturalne mogą poprawić sytuację gospodarczą w UE i zwiększyć zatrudnienie. Wskazane jest ułatwienie dostępu do finansowania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw – uznali uczestnicy spotkania Rady ds. gospodarczych i finansowych (ECOFIN), którzy spotkali się 13 września na nieformalnym posiedzeniu w Mediolanie. W spotkaniu uczestniczył minister finansów Mateusz Szczurek.

Ministrowie zwrócili uwagę na kwestie związane ze słabym ożywieniem gospodarczym, niewielkim polem do działań po stronie polityki monetarnej na poziomie strefy euro oraz zróżnicowanymi rozwiązaniami fiskalnymi w poszczególnych państwach członkowskich. Dużym problemem jest także wysoki poziom bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dlatego szczególnie istotne dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia powinny być inwestycje, zarówno prywatne, jak i publiczne, oraz reformy strukturalne. Ministrowie zgodzili się, że trzeba położyć większy nacisk na promowanie inwestycji ułatwiających dostęp do finansowania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Podkreślono, że problemem nie jest obecnie niedostatek środków finansowych, ale brak zaufania do podejmowania długofalowych i ryzykownych projektów inwestycyjnych. Dlatego też Europejski Bank Inwestycyjny i Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi mają przygotować listę potencjalnych projektów inwestycyjnych, których uruchomienie przyniosłoby przyspieszenie wzrostu gospodarczego w UE. Następnie zostanie przeprowadzony przegląd możliwych i istniejących mechanizmów, które umożliwiłyby sfinansowanie tych projektów. Jeśli te instrumenty okażą się niewystarczające, będą rozważane nowe, w tym ten, który przedstawiła Polska (utworzenie funduszu inwestycyjnego działającego pod egidą Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla finansowania dużych projektów europejskich w sektorze energetyki, transportu, technologii informatycznych i obronnym).

Ministrowie dyskutowali również o problemach z finansowaniem wzrostu uznając, że niezbędne jest zróżnicowanie źródeł finansowania gospodarki realnej, zwłaszcza sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z pomysłów jest rozwinięcie instrumentów sekurytyzacji (operacji finansowej umożliwiającej pozyskanie kapitału), ale musi to być system prosty i przejrzysty, by stanowić odpowiednią zachętę dla inwestorów.

Ministrowie zapoznali się ponadto ze stanem prac w ramach kompleksowej oceny realizowanej obecnie przez Europejski Bank Centralny we współpracy z europejskim urzędem nadzoru bankowego (European Banking Authority). Ocena obejmuje m.in. przegląd jakości aktywów oraz testy warunków skrajnych i jest konieczna do przeglądu bilansów banków przed przejęciem przez Europejski Bank Centralny w listopadzie br. zadań nadzorczych w ramach jednolitego mechanizmu nadzoru.