Do 300 tys. złotych na nie więcej niż 30 lat. Raport o kredytach hipotecznych w Polsce

1

Kredyt hipoteczny to obciążenie na wiele lat, ale nierzadko jedyna możliwość, dzięki której można kupić wymarzone mieszkanie lub dom. Według najnowszego raportu serwisu Oferteo.pl najczęściej zadłużamy się na okres od 21 do 30 lat, a najbardziej poszukiwana kwota kredytu mieści się w przedziale 200 – 299 tysięcy złotych.

Rynek kredytów mieszkaniowych rośnie

Tylko we wrześniu bieżącego roku banki przyznały prawie 17 tysięcy kredytów hipotecznych. Ich wartość wyniosła 3,8 miliarda złotych. Z kolei od początku tego roku łączna liczba przyznanych kredytów mieszkaniowych wyniosła ponad 157 tysięcy, a ich wartość – ponad 35 mld złotych, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. BIK podaje również, że względem 2016 roku odnotowujemy wzrost i w ujęciu liczbowym, i wartościowym przyznanych kredytów.

Jakie kwoty kredytu są najczęściej poszukiwane?

Jaka jest kwota poszukiwanego kredytuWedług analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl, największym polskim serwisie łączącym osoby poszukujące towarów i usług z ich dostawcami, najczęściej pożądane kwoty kredytów hipotecznych mieszczą się w przedziale 200 – 299 tysięcy złotych. Wskazało tak 31% użytkowników serwisu.

Ponadto często poszukiwane były kredyty o wartości od 100 do 199 tysięcy złotych (27% zapytań), 300 – 399 tysięcy złotych (16%) oraz do 100 tysięcy złotych (12%).

Najrzadziej planowano najwyższe kredyty – na kwotę powyżej pół miliona złotych decydowało się tylko 6% użytkowników serwisu.

Warto również zauważyć, że częściej decydujemy się na pozyskanie kredytu na zakup mieszkania niż na zakup domu.

Na jaki czas spłaty kredytu się decydujemy?

Jaki miałby być okres kredytowaniaUżytkownicy Oferteo.pl byli najczęściej zainteresowani spłatą kredytu w czasie od 21 do 30 lat. Wskazała tak niemal połowa ankietowanych przez serwis. Co trzeci badany deklarował chęć spłaty kredytu w czasie od 11 do 20 lat, tylko 2% odpowiedzi dotyczyło terminu krótszego niż 10 lat.

Czytaj również:  Inwestowanie w mieszkanie na wynajem – gdzie najlepiej?

Skąd pochodzą zapytania o kredyt?

Skąd pochodzą zapytania o kredytNajwięcej zapytań o kredyty hipoteczne złożyli w Oferteo.pl użytkownicy z województw: mazowieckiego (14%), dolnośląskiego i wielkopolskiego (po 12%). Najmniej zapytań kierowały osoby z lubelskiego, opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego – po 2%.

Na kiedy potrzebujemy kredytu?

Kiedy chcesz skorzystać z kredytuBadani przez Oferteo.pl najczęściej wskazywali, że potrzebują kredytu w ciągu miesiąca – zadeklarowała tak blisko połowa z nich. Z kolei 37% badanych chciałoby skorzystać z kredytu w ciągu 2–3 miesięcy.

Pamiętajmy, że cały proces załatwiania kredytu może potrwać nawet kilka tygodni. Warto więc odpowiednio wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, skontaktować się z kilkoma bankami, aby wybrać najlepszą ofertę lub skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy – mówi Karol Grygiel z zarządu serwisu Oferteo.pl. – Jeśli nie mamy czasu, aby osobiście odwiedzić kilka banków, możemy też prowadzić skuteczne poszukiwania online, gdzie po złożeniu zapytania o kredyt otrzymamy oferty dopasowane do naszej sytuacji.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy pół tysiąca zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby zainteresowane kredytem hipotecznym.