5G – jak wpłynie na polski biznes?

    Stefan Kotański_Iron Mountain Polska
    Stefan Kotański, Dyrektor PMO Iron Mountain Polska

    Czym technologia mobilna piątej generacji różni się od swojego poprzednika, 4G? 

    Główną różnicą pomiędzy sieciami 5G i 4G są częstotliwości, na jakich operują. 4G w Polsce wykorzystuje obecnie częstotliwości w zakresie 700 – 2600 MHz. W przypadku technologii 5G zakres częstotliwości zostanie znacząco rozwinięty. Poza obecnie funkcjonującymi, które umożliwią tzw. integrację wsteczną, wykorzystywane będą także zakresy 3,4 – 3,8 GHz oraz tzw. pasma wysokie o częstotliwości powyżej 24 GHz. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Użytkownik zauważy jednak znaczące przyspieszenie transferu danych. Dotychczas sieci 4G, czy LTE umożliwiały transmisję danych na poziomie dochodzącym do ok. 300 Mb/s. 5G zwiększy tę prędkość nawet 60-krotnie. Różnica będzie widoczna także w opóźnieniach w dostępie do Internetu – będą one mniejsze niż 1 ms. Z perspektywy użytkownika końcowego korzystanie z Internetu 5G powinno zapewnić takie samo wrażenie jak korzystanie z łącza światłowodowego.

    Jakie są największe zalety tej technologii?

    Niewątpliwie największą zaletą tej technologii jest znaczące zwiększenie możliwości wykorzystania szeroko rozumianego Internetu zarówno w celach rekreacyjnych, jak i zawodowych. Umożliwi ona m.in. możliwość oglądania filmów w najwyższej rozdzielczości. 5G wyróżniać się będzie także dużo większą stabilnością. Obsłuży jednocześnie większą liczbę urządzeń wykorzystujących połączenie z Internetem. Zauważalny będzie rozwój koncepcji Internetu Rzeczy, a więc sieci skorelowanych ze sobą urządzeń, które będą ze sobą współpracować i wymieniać między sobą informacje. Poza standardowym dostępem do Internetu z poziomu telefonu komórkowego będziemy obserwować coraz szersze wykorzystanie Internetu we wszelkiego rodzaju maszynach przemysłowych, samochodach,  sprzętach codziennego użytku czy nawet elementach infrastruktury miejskiej.  Tak rozbudowana sieć połączonych ze sobą urządzeń pozwoli osiągać jeszcze bardziej złożone cele biznesowe.

    Które sektory skorzystają najwięcej na nowych możliwościach?

    Beneficjentami technologii 5G będą niemal wszystkie sektory gospodarki. Obecnie prowadzenie jakiegokolwiek biznesu w mniejszym lub większym stopniu uzależnione jest od dostępu do sieci. Jednak niektóre sektory szczególnie skorzystają na technologii 5G. W tym miejscu należy wskazać branżę finansową, czy logistyczną. Wynika to z faktu, iż przetwarzają one bardzo dużą ilość informacji w celu realizacji własnych zadań. Jej beneficjentami z pewnością będą także branża medyczna, szeroko rozumiany świat nauki, ze wskazaniem np. na laboratoria oraz branża zarządzania danymi. Obserwujemy ciągły wzrost ilości generowanych i przetwarzanych informacji, które będą wymagały bardziej efektywnej infrastruktury IT. Widzimy, że naszym Klientom najbardziej zależy na bieżącej analizie i korelacji danych. 5G pozwoli na ich przetwarzanie niemal w czasie rzeczywistym, co przełoży się na efektywność ich biznesu. 5G wpłynie oczywiście również na branżę rozrywkową i reklamową. Pojawią się nowe aplikacje, serwisy, czy portale, które dzięki tej technologii staną się dużo bardziej interaktywne. Prognozuje się, że sieć 5G zapewni 2.1 Biliona dolarów wzrostu światowego PKB i wytworzy 22,3 milionów nowych miejsc pracy.

    W jaki sposób technologia 5G może wpłynąć na funkcjonowanie biznesu w kontekście zarządzania danymi?

    Sieć 5G przyczyni się do jeszcze większej ilości generowanych danych. Naturalnie wymusi to stworzenie nowych urządzeń i metod przechowywania danych. Obecnie do zarządzania zasobami informacji cyfrowych wykorzystuje się zaawansowane algorytmy, sztuczną inteligencję, czy uczenie maszynowe. Te technologie wsparte przez 5G otworzą nowe możliwości zarządzania nawet największymi wolumenami danych. Z pewnością możemy spodziewać się jeszcze szybszego rozwoju robotyki oraz automatyki. Zwiększą się możliwości korelacji informacji. Znacząco skróci się także czas wyszukania i wykorzystania konkretnej danej. Dzięki temu klienci otrzymają jeszcze bardziej spersonalizowane usługi czy produkty.

    Jakich zagrożeń mogą spodziewać się firmy w związku z wdrożeniem infrastruktury 5G?

    Wprowadzenie sieci 5G stwarza szereg nowych zagrożeń. Zarówno w obszarze technologicznym, jak i społecznym. Jednym z kluczowych obszarów jest architektura sieci 5G, która wymusza dużo większą gęstość rozłożenia infrastruktury tj. anten i stacji bazowych. Pozwoli to na dużo precyzyjniejsze lokalizowanie użytkownika sieci i to w trybie ciągłym – oznacza to, że każdy krok użytkownika będzie śledzony i zapisywany. Coraz większa liczba urządzeń podłączonych do sieci będzie zbierać o użytkownikach jeszcze więcej danych, w tym medycznych. Pozwoli to na jeszcze precyzyjniejszą analizę zachowań konsumentów i możliwość oferowania im nowych produktów. Z drugiej jednak strony, kradzież takich danych stwarza przestępcom nowe możliwości szkodzenia użytkownikom.

    Dlatego tak istotne jest stosowanie podejścia „privacy by design” oraz odpowiedniego zabezpieczenia przechowywanych danych np. poprzez zastosowanie chmurowego storage’u danych w modelu hybrydowym. Najbardziej poufne dane powinny być odseparowane i przechowywane w wydzielonej, lokalnej części infrastruktury.

    Elementy infrastruktury 5G mogą być również wykorzystywane w ramach uzyskiwania szerszych wpływów politycznych oraz szpiegostwa przemysłowego. W ostatnim czasie mogliśmy obserwować m.in. zarzuty dla chińskiej firmy Huawei (jeden z głównych dostawców infrastruktury 5G), które dotyczyły nielegalnego zbierania i wykorzystywania przez chiński rząd danych z urządzeń tej firmy instalowanych w różnych krajach.

    Ostatnim elementem jest podejście konsumentów/pracowników do wykorzystania nowych technologii – słyszmy o incydentach dewastacji masztów 5G z uwagi na obawy przed ich szkodliwością. Można to porównać do niszczenia infrastruktury sieci elektrycznych podczas drugiej rewolucji przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Rozwój technologii jest nieunikniony – nie uciekniemy przed zmianami.

    W jaki sposób firmy inwestujące w technologię 5G mogą chronić swoje dane i zadbać o cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa?

    Niezależnie od typu wykorzystywanej technologii, ochrona danych powinna być jednym ze strategicznych celów każdej firmy. Hakerzy cały czas szukają sposobów na złamanie zabezpieczeń sieci firmowych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i potrafili zidentyfikować zagrożenie. Najlepszym rozwiązaniem jest outsourcowanie procesów zarządzania danymi odpowiednim firmom. W Iron Mountain wykorzystujemy globalne know-how. Dysponujemy informacją zwrotną z kilkudziesięciu rynków i na bieżąco aktualizujemy mapę zagrożeń. Dla naszych klientów tworzymy wydzielone zasoby, kiedy to możliwe wykorzystujemy chmury danych, dysponujemy dedykowaną infrastrukturą IT. Dbamy także o redundancję danych i bieżące tworzenie backupów. Nasi pracownicy przechodzą również kilka razy do roku kursy, podczas których poznają nowe metody cyberataków oraz sposoby skutecznej prewencji.

    Odpowiedzi udziela Stefan Kotański, Dyrektor PMO Iron Mountain Polska