90% Polaków nie boi się utraty pracy

Tomasz Hanczarek

Nastroje wśród pracujących dawno już nie były tak optymistyczne. Nie dość, że nie boimy się zwolnienia, to jeszcze zaczynamy żądać satysfakcjonującego wynagrodzenia za naszą pracę.

Polski pracownik ma duże ambicje i zaczyna doceniać swoją wartość. Kiedy widzi, że jego praca przynosi firmie zyski, zaczyna domagać się podwyżki. „Jeśli pracodawca nie zadba o regularne podnoszenie płacy, może go stracić” – mówi serwisowi infoWire.pl Tomasz Hanczarek, prezes firmy Work Service. Nie boimy się też utraty pracy. „60% osób zatrudnionych mówi, że nową posadę znajdzie maksymalnie w 3 miesiące, a 10% – że w 2 tygodnie” – dodaje.

W najbliższym czasie zdecydowana większość firm (78%) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy lub go zwiększyć. Zatrudnienie mogą znaleźć pracownicy niższego (53%) i średniego szczebla (52%). Jedynie co dwudziesta firma będzie poszukiwać kandydatów do kadry zarządzającej.

Polacy są  coraz bardziej operatywni i jeśli zmieniają pracę – to na lepszą. W Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku bezrobocie praktycznie nie istnieje. Warszawa i Łódź to również miasta, w których znalezienie pracy nie stanowi większego problemu. Niestety – wciąż źle prezentuje się rynek pracy na tak zwanej ścianie wschodniej. „Tam ludzie są najmniej mobilni, mało elastyczni i najbardziej boją się o zatrudnienie” – dodaje Hanczarek.