Apetyt na ryzyko szybko wrócił. Powrót do kanałów spadkowych na EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN. Dolar czeka na odczyt ISM. Dobry odczyt PMI dla przemysłu z Polski powinien wspierać rodzimą walutę. Brytyjska waluta w defensywie od początku września.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.08-03.10.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2550 3,9090 3,7750 4,8900
Maksimum 4,3800 4,0075 3,9270 5,2100

 

EUR/PLN – analiza od 10 sierpnia do 3 października

euroKurs EUR/PLN powrócił do wyrysowanego kanału spadkowego. W ostatnich dniach testowane było górne ograniczenie tego kanału. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim komentarzu, korekta wisiała w powietrzu. Inwestorzy realizowali swoje zyski. Innym z powodów mogła być wycena strachu przez inwestorów w związku z wyborami w USA. Ryzykownym aktywom nie pomagały też doniesienia o problemach niemieckiego banku DB. W piątek sytuacja się nieco uspokoiła za sprawą doniesień, że kara nałożona przez Departament Sprawiedliwości zostanie sporo zmniejszona. To zwiększyło apetyt na ryzyko i spowodowało ruch na południe na EUR/PLN. W najbliższych dniach powinno to wspierać rodzimą walutę, a dokładając do tego dobry odczyt dzisiejszego PMI, ruch nawet w okolice  ostatniego minimum, czyli 4,2575. Warto jednak dzisiaj obserwować odczyt indeksu ISM z USA, który może spowodować znaczne ruchy na EUR/USD. Ruch na południe może osłabić złotówkę.

CHF/PLN – analiza od 30 sierpnia do 3 października

frankNa wykresie CHF/PLN cały czas mamy do czynienia ze średnioterminowym trendem spadkowym. Niemniej jednak ostatnie dni września przyniosły spore perturbacje. Najpierw kurs dynamicznie ruszył na północ, by po dwóch dniach odrobić straty z nawiązką i wrócić do pierwotnego punktu. Była to zasługa chwilowego pogorszenia sentymentu do aktywów rynków wschodzących. Szczególnie uspokojenie sytuacji wokół niemieckiego banku DB spowodował odwrót sytuacji. Kurs obecnie podąża w kierunku ostatniego minimum, czyli 3,9150 i poziom ten będzie stanowił wsparcie.

USD/PLN – analiza od 15 sierpnia do 3 października

dolarUSD/PLN porusza się w ramach wyrysowanego kanału spadkowego. Po decyzji i pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie złotówka dość sporo się umocniła. Była to konsekwencja ruchu wzrostowego na EUR/USD. Kurs dotarł do najniższych poziomów we wrześniu w okolice 3,80. Od tego momentu kurs wszedł w fazę korekty. Doszło nawet do chwilowego przebicia górnego ograniczenia kanału spadkowego. Była to pochodna ruchu na południe na EUR/USD. Bardzo ważne dla kursu USD/PLN będą dzisiejsze dane indeksu ISM, a także piątkowe dane z rynku pracy. One zdecydują o ruchach na EUR/USD co przełoży się na kurs USD/PLN. Zwyczajowo ruch w dół na głównej parze walutowej świata spowoduje osłabienie się polskiej waluty. Taki scenariusz wydaje się być prawdopodobny, gdyż trudno się spodziewać jeszcze słabszych danych. A poprawa wskaźników wpłynie na wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp w grudniu. Opór stanowić będzie górne ograniczenie kanału spadkowego.

GBP/PLN – analiza od 15 sierpnia do 3 października

funtBrytyjska waluta znajduje się w defensywie od początku września. W ubiegłym tygodniu doszło do lekkiej korekty na GBP/PLN. Opór w postaci 5,00 zadziałał i kurs powrócił do spadków. Spadek nabrał na sile po informacjach z Wielkiej Brytanii, że na początku marca 2017 roku uruchomiony zostanie artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego i rozpoczną się negocjacje ws. opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Do tego doszła bardzo eurosceptyczna postawa premier Theresy May. Nawet bardzo dobre dane PMI z Wielkiej Brytanii nie pomogły wesprzeć funta, który jest zdecydowanie najsłabszą walutą z grupy G10. Wszystkie oczywiście takie informacje pozbawiają złudzeń ostatnich optymistów, że do Brexitu może nie dojść. Ale wbrew pozorom gdy zniknie ta niepewność może spowodować to odreagowanie na funcie, bo skończą się argumenty za sprzedaż brytyjskiej waluty. Wsparciem dla kursu będzie ostatnie minimum na poziomie 4,89. Oporem w przypadku ruchu w górę będzie linia trendu spadkowego.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl