Atrakcje warte odwiedzenia na Łazarzu

    lotnisko poznan

    Łazarz to jedna z części Poznania, w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że pokrywa się ona z granicami osiedla Św. Łazarz. Z reguły jest pomijana podczas wypadów do Poznania o charakterze turystycznym, ale zupełnie niesłusznie. Sam Łazarz jest bowiem bardzo ciekawym fragmentem tej dużej miejskiej aglomeracji, o wielu ciekawych obiektach i rozwiązaniach godnych bliższego poznania.

    I właśnie w tym artykule zaprezentujemy Wam subiektywną listę najciekawszych miejsc na poznańskim Łazarzu! Zapraszamy zatem do poświęcenia kilku minut na lekturę.

    Rynek Łazarski

    Nie należy mylić tego miejsca ze Starym Rynkiem w Poznaniu. To zupełnie inne lokalizacje. Stary Rynek mieści się na Starym Mieście, natomiast Rynek Łazarski znajduje się najprościej rzecz mówiąc między ulicą Głogowską, a ulicą Antoniego Małeckiego. Jest to duży plac targowy o powierzchni około 5 800 metrów kwadratowych, otoczonych bardzo ładnymi, odremontowanymi kamienicami.

    Obecnie pełni funkcję typowo targową, stoi na nim mnóstwo, bo około 300 stoisk handlowych. Warto wybrać się na niego na przykład w sobotni poranek, zamiast marnować czas na gry typu Mega Joker, bo wtedy najlepiej można zasmakować w dawnej atmosferze niewielkiego miasta targowego, którą na Rynku Łazarskim można naprawdę poczuć w pełnej krasie.

    Budynki Międzynarodowych Targów Poznańskich

    Znane na całym świecie Międzynarodowe Targi Poznańskie miały swoją lokalizację właśnie na Łazarzu. Co więcej, na przestrzeni lat liczba budynków wchodzących w skład architektury targowej znacząco rosła. Warto więc poświęcić trochę czasu i rozpocząć zwiedzanie od placu Świętego Marka. To właśnie w tym rejonie powstały pierwsze budynki oraz wieża wodna stanowiąca symbol targów, która po II wojnie światowej została zastąpiona sławną Iglicą.

    Ogólnie rzecz biorąc najciekawsze obiekty Międzynarodowych Targów Poznańskich mieszczą się na obszarze ograniczonym ulicami Bukowską, Głogowską, Roosevelta i Śniadeckich. Warto szczególnie zwrócić uwagę na budynki takie jak Collegium Cjemicum, Collegium Anatomicum, Hala Reprezentacyjna, Czteropak, a przede wszystkim na Centrum Targowe ze słynną, wspomnianą powyżej Iglicą.

    Hala Widowiskowo-sportowa Arena

    Hala Arena to zapewne obok katowickiego Spodka jeden z najładniejszych i najciekawszych pod względem architektonicznym zadaszonych obiektów tego typu w naszym kraju. Budowę ukończono w 1974 i od tego momentu poznańska Arena stała się miejscem organizacji wielu mniej lub bardziej prestiżowych imprez.

    W czasach współczesnych za najbardziej godne uwagi wydarzenia goszczące w Arenie należy uznać rozgrywki Ligi Światowej w siatkówce, mecze koszykówki w cyklu mistrzostw Europy, a także liczne koncerty. Łączna pojemność hali to około 7 000 – 7 500 miejsc, na które składa się 4 200 miejsc siedzących oraz około 3 000 – 3 300 miejsc stojących lub dostawnych w rejonie parkietu.

    Park Wilsona

    Park Wilsona jest jednym z najładniejszych i najciekawszych parków miejskich w Poznaniu. Jego powierzchnia wynosi ponad 7 hektarów, powstał w roku 1834. Oprócz niewątpliwych walorów botanicznych i spacerowych na uwagę zasługuje także Palmiarnia Poznańska znajdująca się na terenie samego Parku, a także ciekawe z punktu widzenia architektonicznego i historycznego budynki zlokalizowane na skraju parku, takie tak willa Paula Ueckera, kamienica Johow-Gelände, Hala Betonowa, czy też kamienica Magnolia.

    Na terenie samego parku znaleźć można także sporo ciekawych pomników i rzeźb autorstwa czołowych polskich artystów, a także dwa pomniki przyrody – ogromny platan i jeszcze bardziej rozłożysta wierzba. Ponadto nie można przeoczyć bardzo klimatycznej muszli koncertowej oraz fontanny.