Zespół F-Secure MWR Labs wykrył luki w zabezpieczeniach smartfonów Xiaomi Mi6 oraz Samsung Galaxy S9. Symulację ataku na urządzenia z wykorzystaniem tzw. luki zero-day[1] przeprowadzono podczas konkursu z dziedziny cyberbezpieczeństwa o nazwie Mobile Pwn2Own w Tokio.
Jak wskazuje Samu Konttinen, prezes i dyrektor generalny F-Secure, rywalizacja w podobnych wydarzeniach pomaga ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa w rozwijaniu kreatywnego myślenia i uczy innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów. W efekcie pozwala to osiągać przewagę nad cyberprzestępcami.
– Konkursy takie jak Pwn2Own dają nam możliwość zademonstrowania nieszablonowych technik, które stosujemy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dla klientów to potwierdzenie, że wiedza i doświadczenie naszych ekspertów oraz rozwiązania, z których korzystamy, pozwalają być o krok przed cyberprzestępcami. Jestem pełen uznania dla pomysłowości zespołu MWR Labs i z niecierpliwością czekam na to, co zaprezentuje w przyszłości – mówi Konttinen,
Pwn2Own to konkurs organizowany dwa razy w roku przez Zero Day Initiative, w którym badacze cyberbezpieczeństwa szukają wcześniej nieujawnionych luk w zabezpieczeniach komputerów stacjonarnych oraz urządzeń mobilnych popularnych marek. W tym roku do edycji mobilnej włączono także sprzęty z zakresu Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). W poprzednich zawodach cyklu zespoły MWR Labs demonstrowały symulacje ataków zero-day na urządzenia firm Huawei, Samsung czy przeglądarek internetowych Apple Safari i Google Chrome.
– Regularne prowadzenie badań pozwala nam podnosić poprzeczkę cyberprzestępcom i chronić klientów przed nowymi rodzajami cyberzagrożeń. Pwn2Own to nie tylko okazja do nauczenia się nowych technik i sprawdzenia swoich umiejętności, ale także realny wkład w poprawę bezpieczeństwa urządzeń, których codziennie używamy. Dlatego czujemy szczególną satysfakcję ze zwycięstwa zespołu MWR Lab w konkursie – mówi Ed Parsons, dyrektor zarządzający w F-Secure.
Producenci zostali poinformowani o podatnościach i obecnie pracują nad ich naprawieniem oraz udostepnieniem odpowiednich łatek.
[1] Zero-day – niezidentyfikowana wcześniej luka w zabezpieczeniach oprogramowania; zero odnosi się do liczby dni, jakie miał producent na jej odkrycie i załatanie.