Bardzo dobre dane z rynku pracy w USA

forex

Zmiana zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem wyniosła w listopadzie 266 tysięcy etatów wobec przyrostu o 156 tysięcy przed miesiącem (po rewizji w górę ze 128 tysięcy szacowanych pierwotnie). Dane te mocno przewyższyły oczekiwania analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 180 tysięcy nowych etatów. Duże przyrosty odnotowano w listopadzie w usługach edukacyjnych i medycznych (wzrost o 74 tys. etatów) oraz rozrywkowych (o 45 tys.). Mocny przyrost zatrudnienia w całości gospodarki zepchnął w listopadzie stopę bezrobocia do 3,5%, ponownie wyrównując najniższą wartość od 50 lat. Wzrost płacy godzinowej natomiast minimalnie spowolnił do 3,1% r/r z 3,2% r/r, choć utrzymuje się w pobliżu danych z ostatnich miesięcy. Dane non-farm payrolls potwierdzają wcześniejszy obraz amerykańskiego rynku pracy, gdzie solidny popyt na pracę utrzymuje się w branżach usługowych, nie rośnie znacząco jednak zapotrzebowanie na większą liczbę pracowników w przemyśle i handlu. W takich warunkach najprawdopodobniej Fed będzie utrzymywał dotychczasowego stanowisko, zgodnie z którym polityka pieniężna w USA „znajduje się w dobrym miejscu” i nie zachodzą potrzeby zmian w poziomie stóp procentowych.

Czwarty tydzień z rzędu GPW w Warszawie notuje istotne osłabienie. Indeks szerokiego rynku WIG stracił na wartości w ciągu tygodnia 2,62%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zaliczyły spadek o 3,98%. Indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 straci na wartości 0,04%, natomiast mWIG40 wzmocnił się o 1,13%.

W nadchodzącym tygodniu uwagę inwestorów będą przykuwać dane napływające z USA. W środę (11.12.2019) poznamy dane o inflacji bazowej CPI oraz decyzję FOMC dotyczącą wysokości stóp procentowych. W czwartek (12.12.2019) poznamy inflacje PPI. Z kolei w piątek (13.12.2019), będą ujawnione dane o sprzedaży detalicznej w USA.

W Polsce nadchodzący tydzień nie będzie aż tak bogaty w dane makroekonomiczne. Jednak w piątek (13.12.2019) zostaną opublikowane ostateczne dane o listopadowej inflacji CPI.

Departament Zarządzania i Analiz, SUPERFUND TFI S.A.