BIK Indeks w maju 2016 r.

0

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -4,5% w maju 2016 r. Oznacza to, że w maju 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 4,5% w porównaniu z majem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła +4,9%.

– Maj był pierwszym miesiącem w tym roku, w którym klienci zawnioskowali o mniejszą wartość kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej. Od stycznia do kwietnia wartości złożonych wniosków o kredyty mieszkaniowe były wyższe niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego. Wynik majowy indeksu może ostrzegać o wygaszeniu wyraźnego ożywienia w kredytach mieszkaniowych, które obserwowaliśmy przez ostatnie pół roku. Łącznie w maju o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 30,9 tys. osób w porównaniu do 37,0 tys. osób w kwietniu i 42,6 tys. osób w marcu br. – mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -2,2% w maju 2016 r. Oznacza to, że w maju 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 2,2% w porównaniu z majem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła -2,1%.

W maju klienci zawnioskowali o 2,2% mniejszą wartość kredytów konsumpcyjnych niż rok wcześniej. Wynik majowy jest zbliżony do średniej wartości indeksu od początku roku, która wynosi obecnie ‑2,1%. Zgodnie z prognozą BIK z początku roku, po wcześniejszych dwóch rekordowych latach w wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych, obserwujemy obecnie stabilizację sprzedaży tych kredytów w sektorze bankowym. Nieco większym zainteresowaniem cieszą się kredyty na wyższe kwoty, udzielanych jest natomiast mniej kredytów na kwoty niskie, w szczególności poniżej 4 tys. zł. – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Czytaj również:  Jakub Modrzejewski nowym Prezesem Rady Giełdy

Metodyka indeksów:

Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks – PKK oraz BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.