Billon z nagrodą za najlepszy blockchain dla korporacji

Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon spółka z o.o.
Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon spółka z o.o.

Billon zdobywa brytyjską nagrodę „The Europas Awards“ za najlepszy projekt korporacyjny wykorzystujący technologię blockchain.

Polska spółka technologiczna Billon została wyróżniona za najlepszy korporacyjny projekt zbudowany na swojej technologii blockchain w konkursie The Europas. Nagroda, przyznana podczas odbywającej się co roku w Londynie konferencji największych europejskich firm technologicznych, dotyczy wspólnej inicjatywy Billona z Biurem Informacji Kredytowej (BIK).

Wyróżnienia The Europas przyznawane są na podstawie głosów 10 tys. najbardziej wpływowych i znaczących osobistości z branży fintech oraz opinii 30 międzynarodowych sędziów. Nagroda jest także konsekwencją niedawnego włączenia Billona, jako jedynej polskiej spółki, na listę FinTech50, w skład której wchodzą najlepsze europejskie startupy technologiczne i finansowe.

Jesteśmy dumni, że The Europas w taki sposób wyróżnił zbudowany dla korporacji polski projekt blockchainowy. Nasze partnerstwo z BIK stanowi początek prawdziwej rewolucji w zarządzaniu i dostępie do informacji zarówno dla korporacji jak i użytkowników końcowych. – mówi Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel firmy Billon.

Partnerstwo z BIK, który zgromadził w swojej bazie około 146 milionów historii kredytowych ponad 24 milionów Polaków, stwarza niespotykaną dotąd przestrzeń do ochrony tożsamości i nową jakość zarządzania dokumentami klientów. Współpraca obu instytucji nad tym pionierskim rozwiązaniem zaczęła się już w IV kwartale 2017 roku i  wypłynęła z potrzeby rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych, takich jak  RODO oraz najnowszych rozporządzeń MIFID II i IDD.  Wykorzystanie technologii blockchain gwarantuje klientowi banku niezmienność opublikowanego dokumentu. Dodatkowo klient będzie miał łatwy dostęp do tego dokumentu nawet po ustaniu jego relacji z bankiem, poprzez portal bik.pl.

Stworzone przez polskich inżynierów rozwiązanie blockchainowe przynosi rewolucyjną zmianę w obrocie dokumentami. Pozwala też na realizację usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online. Testy przeprowadzone na jesieni dowiodły łatwość implementacji rozwiązania, jak również jego dużą wydajność. Blockchain opracowany przez inżynierów Billona jest w stanie publikować ponad 150 milionów dokumentów miesięcznie, co spełnia potrzeby największych instytucji finansowych w Polsce.