CBRE: Inwestorzy dywersyfikują portfel i wchodzą na rynek alternatywny

0
Sean Doyle, Head of Capital Markets, CBRE hq
Sean Doyle, Head of Capital Markets, CBRE hq

Inwestorzy coraz chętniej lokują środki w sektory alternatywne – wynika z raportu CBRE “Global Investor Intensions Survey 2019”. Trend dotarł również do Polski, gdzie liderzy rynku dywersyfikację aktywów i inwestycje w alternatywne sektory traktują priorytetowo. W związku z tym CBRE, doradca na rynku nieruchomości komercyjnych, rozszerza swoje struktury o nowe departamenty, obejmujące sektory alternatywne. Dział Rynków Kapitałowych, pod kierownictwem Seana Doyle’a, obejmuje teraz kompetencje: doradztwo inwestycyjne w nieruchomości komercyjne, doradztwo dla sektora hotelowego, a także dwóch nowych: Sektor Alternatywny i Grunty Inwestycyjne (Alternatives & Land) pod kierownictwem Marcina Jańskiego i Finansowanie Inwestycji (Debt & Structured Finance) pod kierownictwem Adama Łuciuka.

Rynek nieruchomości w Polsce, pomimo spowolnienia odczuwalnego na innych rynkach, nadal silnie się rozwija. Zainteresowanie inwestorów nie słabnie, ale widać, że mają oni większą skłonność do minimalizowania ryzyka i dywersyfikacji zasobów. Stąd zwiększone zainteresowanie sektorami alternatywnymi. Z raportu „Global Investor Intensions Survey 2019” wynika, że inwestorzy w regionie EMEA aktywnie lokują kapitał m.in. w sektor mieszkaniowy, mieszkania studenckie czy domy seniora.

Zmiany organizacyjne w strukturze naszej firmy to pochodna trendów, które dostrzegamy na rynku. W ostatnich latach rozwinęliśmy doradztwo w sektorze mieszkaniowym, czy inwestycjach hotelowych, bo widzieliśmy zarówno globalne, jak i lokalne trendy wzrostowe w tych obszarach. Chcemy oferować naszym klientom jak najbardziej kompleksową ofertę. Już teraz mogą u nas liczyć na doradztwo inwestycyjne nie tylko na rynku mieszkaniowym, ale też w zakresie zakwaterowania dla studentów czy seniorów – mówi Sean Doyle, dyrektor Działu ds. Rynków Kapitałowych CBRE.

Zespół Działu Rynków Kapitałowych CBRE świadczy w pełni zintegrowane usługi, na które składają się doradztwo, pośrednictwo w kupnie i sprzedaży nieruchomości komercyjnych, fuzje i przejęcia oraz organizacja finansowania inwestycji. Wprowadzone zmiany w dziale mają na celu usprawnienie procesu obsługi klienta i zwiększenie wydajności.

Biorąc pod uwagę wczesny etap rozwoju inwestycji alternatywnych w Polsce, podjęliśmy decyzję o połączeniu działu Alternatywnego i Gruntów Inwestycyjnych, ze względu na możliwe synergie. Spodziewamy się, że w kolejnych latach, polski kapitał będzie lokowany w nieruchomości komercyjne o średniej kapitalizacji, a polscy inwestorzy będą szukali sposobów na dywersyfikację portfela, wychodząc poza inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe. Ten rozwijający się segment rynku zostaje objęty właśnie przez sektor Alternatywny i Gruntów Inwestycyjnych. Natomiast dział Finansowania Inwestycji będzie odgrywał kluczową rolę w zapewnieniu naszym klientom jak najlepszej jakości doradztwa finansowego – mówi Sean Doyle, dyrektor Działu ds. Rynków Kapitałowych CBRE.

W celu zapewnienia płynności zmiany oraz ciągłego rozwoju usług, firma CBRE Polska wyznaczyła Adama Łuciuka na nowego szefa działu Finansowania Inwestycji Finance oraz Marcina Jańskiego na nowego szefa działu Alternatywnego i Gruntów Inwestycyjnych.

Adam Łuciuk dołączył do CBRE Polska po 15 latach spędzonych w sektorze bankowym. Adam Łuciuk specjalizował się w nieruchomościach komercyjnych i finansowaniu dla korporacji. Karierę zawodową rozpoczął w 2004 roku jako analityk ds. ryzyka korporacyjnego w Raiffeisen Bank. W 2007 roku dołączył do ING, gdzie pełnił szereg funkcji w dziale finansowania nieruchomości zarówno w Warszawie, jak i Holandii. Pracując w ING, Adam był odpowiedzialny za pozyskiwanie, inicjowanie i przeprowadzanie transakcji kredytowych dla wiodących inwestorów. Był także odpowiedzialny za zorganizowanie i strukturyzowanie transakcji finansowania konsorcjalnego z wieloma bankami działającymi w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Jański ma ponad 15-letnie doświadczenie w sektorze nieruchomości. Karierę rozpoczął w Arcadia Group, gdzie był odpowiedzialny za rozwój sieci detalicznej w Polsce i na Węgrzech. W 2004 roku dołączył do Cushman&Wakefild, gdzie zaczynał jako Lider Zespołu, odpowiedzialny za powstanie i rozwój dużego centrum handlowego oraz koordynację projekt rozwoju sieci bankowej poprzez znalezienie 40 lokali w całej Polsce. Został awansowany na stanowisko Associate w dziale inwestycyjnym, gdzie odpowiadał za inwestycje handlowe i biurowe. Od 2008 roku jest partnerem spółki Crownway Investments w Polsce, gdzie odpowiada zarówno za transakcje inwestycyjne oraz deweloperskie, w tym budowy biurowca Wrocław101.