CIA poszukuje nowych sposobów ochrony tożsamości agentów

0

22 kwietnia 2018 r. Dawn Meyerriecks, zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Technologii CIA, występując w Tampa na Florydzie na sympozjum GEOINT 2018 poświęconym wyzwaniom związanym z ukrywaniem tożsamości tajnych agentów, zaprezentowała stanowisko w sprawie tzw. tożsamości wywiadowczej.

Według niej barierą dla tajnych operacji jest możliwość szczegółowego odtworzenia tożsamości osoby z danych uzyskanych w drodze analizy jej aktywności online i cyfrowych „śladów” pozostawionych na wszelkiego rodzaju urządzeniach bezprzewodowych. Możliwość zebrania tych danych, w połączeniu z materiałami z systemów telewizji przemysłowej (CCTV) i innymi formami audiowizualnego nadzoru, utrudnia zadanie tym, którzy planują tajne operacje i je realizują. Dzisiaj ok. 30 krajów korzysta z systemów telewizji przemysłowej z funkcjami tak zaawansowanymi, że umożliwiają fizyczne śledzenie aktywności ludzi. Meyerriecks ostrzegła, że połączenie tych zaawansowanych systemów w tzw. inteligentnych miastach z powszechnymi sieciami cyfrowymi, a także z Internetem stanowi poważne zagrożenie dla zdolności tajnych operacji CIA.

Według niej rezygnacja z obecności w sieciach online nie jest rozwiązaniem, ponieważ zwraca uwagę na nieobecnego. Wyraziła to następująco: „Jeśli masz (…) sześciocyfrową lub siedmiocyfrową kwotę, a nie posiadasz nieruchomości, nie masz żadnych polis zdrowotnych, o których możesz mówić, wyłączasz telefon codziennie od 8.00 do 17.00, to dla kogo pracujesz?”.

Zmiany technologiczne nie oznaczają końca wywiadu opartego na źródłach osobowych, ale zmuszają do ogromnych zmian we wzorcu życia tajnych agentów. Muszą oni żyć pod przykryciem w całkowicie inny sposób niż dotychczas.

Paradoksalnie technologia może dostarczyć rozwiązania tych problemów. Z pomocą mogą przyjść np. aplikacje telefoniczne, które podrabiają współrzędne geoprzestrzenne urządzenia – w ten sposób stwarzają „większy obszar badań”. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji do mapowania sieci kamer CCTV w ośrodkach miejskich. Mapy te mogą pomóc tajnym agentom uniknąć obszarów nadzorowanych przez kamery.

Źródło: portal intelNews.org z 25.04.2018 r.

Czytaj również:  Nowe technologie pomogą znaleźć piłkarskie talenty. Polska aplikacja sprawdzi wydajność zawodników oraz oceni pracę podczas treningów i spotkań