Wielka Brytania przeprowadziła pierwszą militarną cyberkampanię przeciwko ISIS

0

Nowo mianowany dyrektor brytyjskiego Centrum Łączności Rządowej (GCHQ), odpowiedzialnego za wywiad satelitarny, Jeremy Fleming, ujawnił w trakcie konferencji CYBERUK 2018 w Manchesterze, iż GCHQ po raz pierwszy w historii przeprowadziła militarną cyberkampanię przeciwko wojskowym grupom sunnickim Państwa Islamskiego (ISIS).

Fleming powiedział, że była to „kampania ofensywna”, która utrudniła grupie inicjowanie i koordynowanie ataków fizycznych i internetowych na przeciwników. Uniemożliwiła także ISIS wykorzystywanie swoich „normalnych kanałów” w Internecie do rozpowszechniania ideologicznego przesłania, skutecznie niwecząc jego wysiłki propagandowe. Dyrektor dodał, że w olbrzymiej części operacja była tajna. Metody zastosowane wobec ISIS były na tyle agresywne, że zniszczyły „wyposażenie i sieci” wykorzystywane przez bojowników Państwa Islamskiego. Nie sprecyzował, co oznacza „zniszczone wyposażenie”, ale jego komentarz sugerował użycie wirusa Stuxnet, który został odkryty w 2010 r. Wirus ten został zaprojektowany jako „dobrze wyposażone państwo narodowe” i miał na celu paraliżowanie wrażliwych składników znajdujących się w wirówkach używanych przez rząd irański w programie jądrowym.

Uderzenie brytyjskie, według Fleminga, było zgodne z obowiązującym międzynarodowym porządkiem prawnym. Międzynarodowa doktryna dotycząca cyberataków wciąż się jednak rozwija. Zdaniem Fleminga brytyjskie zdolności i możliwości są duże. Zapewnił, iż wykorzystywane były wyłącznie zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym, z zachowaniem zasady konieczności i proporcjonalności, a także, że były „nadzorowane na miejscu”.

Źródło: portal intelNews.org z 20.04.2018 r.

Czytaj również:  Agenci wpływu w polityce, biznesie i marketingu