Czy jesteśmy społeczeństwem informacyjnym?

0
17 maja obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

W Polsce mamy 25,7 mln aktywnych użytkowników internetu[1]. Aż 14 milionów z nas korzysta regularnie z mediów społecznościowych. Codziennie jesteśmy „on-line” średnio przez 5,7 godziny. W 2015 roku udział przedsiębiorstw posiadających dostęp do internetu wyniósł 92,7%[2]. Chyba nikt już dzisiaj nie ma wątpliwości co do tego, że jesteśmy społeczeństwem informacyjnym. Pytanie, dokąd zmierzamy oraz jak dobrze wykorzystać rewolucję, której jesteśmy świadkami?

Powszechny obieg i dostęp do informacji

Ten dynamiczny rozwój społeczeństwa informacyjnego, którego istotą jest produkcja, gromadzenie, ale także wzajemne przekazywanie sobie informacji, wymaga równie szybkiego rozwoju technologii informacyjnych. Pojawiają się sieci o wysokich parametrach przepływności: LTE oraz światłowody. Według IHS Global Ltd. w 2014 roku dostęp do sieci LTE miało 66,7% polskich gospodarstw domowych. Z kolei w zasięgu sieci światłowodowych było w Polsce 7,3% gospodarstw domowych[3].

Rosną nasze potrzeby?

Społeczeństwo informacyjne ma swoje potrzeby i konkretne oczekiwania – mówi Sebastian Batog, Zastępca Dyrektora ds. Produktów Telekomunikacyjnych w Grupie Multimedia Polska. Stale je obserwujemy i staramy się na bieżąco na nie odpowiadać. Wzrost poziomu świadomości informacyjnej sprawił, że użytkownicy internetu oczekują od operatorów coraz powszechniejszego dostępu do coraz szybszych sieci. Dlatego też stale inwestujemy w technologię FTTH (Fiber to the Home) – tłumaczy Batog. Światłowody zapewniają niezawodność działania usług, przy jednoczesnym zagwarantowaniu coraz większych prędkości przepustowości sieci oczekiwanych przez klientów. To właśnie dzięki światłowodom mogliśmy jako pierwszy ogólnopolski operator telekomunikacyjny wprowadzić do naszej oferty internet 500 Mb/s.

Dokąd zmierzamy?

Znana amerykańska analityczka Mary Meeker kilka lat temu zaprezentowała raport, w którym odważnie twierdziła, że wynalezienie internetu mobilnego było rewolucją, która sprawi, że na pierwszym miejscu Piramidy Maslowa, opracowanej w 1943 roku, znajdzie się „Internet/telefon komórkowy”. Choć to duże nadużycie – warto zdać sobie sprawę z faktu, że w Dolinie Krzemowej trwają badania nad skonstruowaniem super szybkiego sposobu przekazywania informacji w amerykańskiej armii. Być może w przyszłości takim rozwiązaniem będą technologie laserowe. Ale na to przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać. Pytanie tylko, czy „trochę” to słuszne stwierdzenie.

[1] http://smmeasure.eu/liczby-polskiego-internetu-2016/

[2]http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2015-r-,2,5.html

[3] http://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/310299847-Swiatlowodowe-poruszenie.html#ap-2