Czym kierować się, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

    dom

    Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nabywców szukających własnego lokum lub kupujących nieruchomości z myślą o wynajmie. Ofert prosto od dewelopera jest mnóstwo, dlatego warto wiedzieć, jakie czynniki – poza ceną – uwzględnić podczas poszukiwań.

    Dobra lokalizacja

    Decyzja o kupnie mieszkania rzutuje na wiele kolejnych lat życia całej rodziny, dlatego warto oprócz ceny nieruchomości wziąć pod uwagę również jej lokalizację. Wybór lokalu w dzielnicy dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta zapewni wygodny dojazd do centrum, miejsca pracy, szkoły czy na uczelnię, a tym samym pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Oczywiście zastanawiając się nad odpowiednią lokalizacją mieszkania, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby. W przypadku singli istotne znaczenie może mieć bliskość centrum i dostęp do rozrywki, zaś rodziny z dziećmi chętniej wybiorą nieruchomość zapewniającą łatwy dostęp do przedszkoli, parków i przychodni zdrowia. Dobra lokalizacja będzie miała też istotne znaczenie przy zakupie mieszkania na wynajem. Wbrew pozorom deweloperzy realizują nowe inwestycje nie tylko na obrzeżach miast, ale również w dzielnicach blisko centrum – przykładem może być Inwestycja Wola Nowa powstająca na warszawskiej Woli, skąd dojazd do Pałacu Kultury i Nauki zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

    Wielkość i układ mieszkania

    To kolejne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, poszukując mieszkania. Na rynku pierwotnym nieruchomości jest dużo, a im wcześniejszy etap realizacji konkretnej inwestycji, tym większy wybór. Przeglądając oferty dostępne w interesującej lokalizacji, warto więc zastanowić się, jak duże mieszkanie zapewni komfort wszystkim członkom rodziny. Istotne znaczenie będzie miał też układ poszczególnych pomieszczeń – niektórzy będą woleli zamkniętą kuchnię, inni zaś wybiorą salon z aneksem. Dużą zaletą kupna lokalu mieszkalnego od dewelopera jest możliwość aranżacji mieszkania zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Nabywcy już na etapie budowy mogą więc wprowadzać modyfikacje pozwalające dopasować jego układ do konkretnych potrzeb, a więc np. wyburzyć ścianki działowe czy wygospodarować dodatkowe pomieszczenie.

    Wybór dewelopera

    Przed podpisaniem umowy z deweloperem rozsądnie jest sprawdzić, czy w przeszłości rzetelnie wywiązywał się on z umów. Obejrzenie dotychczas zrealizowanych inwestycji, weryfikacja w rejestrze dłużników oraz sprawdzenie, czy dana firma realizuje Kodeks Dobrych Praktyk w swojej działalności, może uchronić przed poważnymi kłopotami finansowymi i z pewnością oszczędzi mnóstwo nerwów. Warto też pamiętać, że zgodnie z ustawą deweloperską obowiązującą od 2012 roku klient ma prawo żądać tzw. prospektu informacyjnego, a więc dokumentu zawierającego informacje o samym deweloperze, a także o nieruchomości, którą zamierza nabyć. Dzięki niemu osoba zainteresowana kupnem mieszkania dowie się m.in. jakie inwestycje są planowane w najbliższej okolicy, pozna terminy rozpoczęcia budowy oraz przewidywaną datę jej zakończenia i zweryfikuje sytuację finansowo-prawną samego dewelopera. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli podjąć bardziej przemyślaną decyzję.

    Źródła:

    1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7606932,kredyty-hipoteczne,jak-znalezc-mieszkanie-marzen-prosto-od-dewelopera,1,1
    2. http://pzfd.pl/rynek-pierwotny-nieruchomosci/
    3. https://www.bankier.pl/smart/rynek-pierwotny-czy-rynek-wtorny-co-wybrac