Czym powinien wyróżniać się profesjonalny program kadrowo płacowy?

główne_AdobeStock_58281345-min

Istnieje kilka sposobów na wdrożenie ulepszeń do obsługi procesów, związanych z działem HR & Payroll. Jedną z zyskujących popularność opcji jest zastosowanie oprogramowania, zaimplementowanego w modelu SaaS (Software as a Service). Model ten opiera się na chmurze obliczeniowej, w której znajduje się aplikacja. Działania w jej obrębie wykonuje się na komputerach dostawcy usługi, a wyniki obliczeń przekazywane są użytkownikom za pośrednictwem Internetu. Dlaczego warto zainwestować w program kadrowo płacowy, oparty na infrastrukturze SaaS?

Program kadrowo płacowy, który zadziała od pierwszego dnia

Jedną z najważniejszych zalet, jaką powinien charakteryzować się uniwersalny program kadrowo płacowy, jest prostota jego wdrożenia. Nieskomplikowana konfiguracja oznacza szereg wymiernych korzyści finansowych, takich jak minimalna liczba szkoleń i pomocy zewnętrznego helpdesku. Dzięki szybkiej implementacji, przedsiębiorstwo unika również strat, związanych z przestojami administracyjnymi. Program kadrowo płacowy musi również zapewniać niezbędne bezpieczeństwo danych – zarówno wewnętrznych informacji firmy, jak i danych kontrahentów. Program kadrowo płacowy wspiera dział HR & Payroll na różne sposoby. Dzięki obniżeniu kosztów, związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej, część budżetu może ulec przeniesieniu na inne projekty. Co więcej, przedsiębiorstwo uwalnia się od kosztów związanych z zakupem serwerów i dodatkowego oprogramowania. Przerzucenie procesów na jeden program kadrowo płacowy ujednolica obowiązujące procedury, wydatnie usprawniając firmowy workflow.

Jakie funkcjonalności powinien zawierać program kadrowo płacowy?

Program kadrowo płacowy

Źródło: TETA Air – Rozwiązanie HR stworzone do obsługi kadrowo-płacowej

Niezawodny program kadrowo płacowy powinien zapewniać kompleksową funkcjonalność w kilku kluczowych sektorach funkcjonowania firmy. Całkowity zakres działania powinien obejmować zarówno obsługę wewnętrzną (zatrudnienie, rekrutacja, wypłaty), jak i zewnętrzną (tworzenie rocznych rozliczeń PIT oraz możliwość przepływu do ZUS za pomocą weryfikacji ePUAP).

Każdy pracownik firmy powinien posiadać stały dostęp do istotnych danych na swój temat. Np. ilości pozostałych dni urlopu, terminu kończenia się umowy itp. Równie istotnym aspektem jest możliwość upublicznienia struktury przedsiębiorstwa dzięki czemu każda zatrudniona osoba będzie mogła w kilka chwil ustalić, do kogo powinna zgłosić się z napotkanym problemem.

Program kadrowo płacowy TETA AIR – rozwiązanie, którego poszukiwałeś

Powyższe możliwości to tylko ułamek pełnej funkcjonalności TETA AIR. Ten rozbudowany program kadrowo płacowy umożliwia także zarządzanie grafikiem pracy, harmonogramem urlopów i szkoleń oraz nadzorem nad czasem pracy i nadgodzinami. Co więcej, jeśli danej funkcjonalności nie można zautomatyzować przy pomocy programu TETA AIR, istnieje możliwość skonfigurowania komunikatora i cyfrowego składania wniosków, dzięki czemu czasochłonne wizyty w HR & Payroll przestają mieć miejsce. Przekonaj się sam, co program kadrowo płacowy TETA AIR może przynieść Twojej firmie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź możliwości TETA AIR na naszej stronie: Teta-Air.pl

Źródło: TETA Air – Rozwiązanie HR stworzone do obsługi kadrowo-płacowej