Debata o wpływie koronawirusa na prywatne firmy

konferencja szkolenie

Koronawirus, a biznes. Jak nie dać się panice i nadchodzącej recesji? Działania antykryzysowe w firmach rodzinnych! – Pierwsza w Polsce merytoryczna dyskusja o konsekwencjach biznesowych (COVID-19)

Koronawirus (COVID-19) wdarł się w umysły Polaków szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Z dnia na dzień wybuchła ogromna, wielowymiarowa panika, która zaburza polski biznes. Jako kraj nie jesteśmy przygotowani na jego skutki, a jako biznes nieświadomi dalszych konsekwencji związanych z tym, co stanie się z naszą gospodarką i naszymi firmami już za kilka dni. A co w przypadku, gdy sytuacja pogarszać się będzie w kolejnych tygodniach? Kończą się zapasy, a dostawy surowców z Chin, Azji czy ogólnie zza granicy stoją pod dużym znakiem zapytania i coraz częściej są odwlekane. Wielu właścicieli firm rodzinnych zwraca się do nas z pytaniem – „Jak zabezpieczyć mój biznes?”. Zarówno od strony prawa pracy, pracowników, rodziny właścicielskiej, wątpliwej w wielu swoich obszarach specustawy, która w obecnej formie może spowodować wiele bankructw biznesowych, np. w momencie, w którym w przypadku stwierdzenia jednego przypadku zarażenia koronawirusem w firmie produkcyjnej, kwarantannie podlegać będzie cała załoga, a koszt absencji pracownika ma być przerzucony na pracodawcę.

Jak powstrzymać dalsze skutki paniki, która w Polsce rośnie w siłę? Jako Instytut Biznesu Rodzinnego, czujemy odpowiedzialność za rodzimy, rodzinny biznes. Patrząc na obecną sytuację na Giełdzie Papierów Wartościowych, masowy szturm naszych rodaków na półki sklepowe, kryzys na rynku surowców i ropy, czy nieetyczne zachowania próbujących zarobić na osobnej sytuacji „Januszów biznesu”, nie możemy przejść obojętnie, wobec tego, co dzieje się w polskich firmach i rodzinach biznesowych.

Na zbliżającym się VII Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych, 16-17 marca w Poznaniu, którego motywem głównym jest odpowiedzialność za rodziny i za biznes, przemodelowaliśmy specjalnie program wydarzenia, by podjąć rękawicę merytorycznej debaty o interdyscyplinarnym wpływie koronawirusa na prywatne firmy.

Wielu właścicieli biznesów posiada wprowadzone procedury związane z bezpieczeństwem własnym, rodziny właścicielskiej oraz pracowników w obecnej sytuacji. Unikanie skupisk ludności, ograniczona liczba osób na spotkaniach, higiena w pracy itp. Jednakże widząc tę ogromną potrzebę, przede wszystkim wsparcia od strony biznesowej, która, by przetrwać trwający już kryzys, musi się rozwijać, zdecydowaliśmy się zorganizować pierwszą w Polsce merytoryczną debatę biznesową w kontekście walki ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa. Panująca obecnie fala strachu, wpływa negatywnie nie tylko na portfele właścicieli firm, ale również na ich zdrowie psychiczne. Bo jak przy tym wszystkim nie zwariować?

Trafiają do nas zapytania od właścicieli firm ze szczególnie zagrożonych negatywnym wpływem koronawirusa branż (choć recesja czeka nas wszystkich), takich jak: turystyka i hotelarstwo, produkcja spożywcza oraz przemysłowa, transport, spedycja i logistyka. Mocno cierpią już specjalistyczne usługi dla firm, gdzie już następuje fala zwolnień pracowników.

16 marca 2020 w pierwszym dniu kongresu, odbędzie się interdyscyplinarna debata przedsiębiorców i ekspertów, która dzięki transmisji video on-line będzie mogła trafić do szerokiego grona właścicieli firm, którzy, wskutek obaw przed koronawirusem, nie zdecydują się na przyjazd do Poznania.

W trakcie panelu dyskusyjnego poznamy obawy właścicieli, przedstawimy rekomendacje ekspertów i na gorąco będziemy poszukiwać najlepszych rozwiązań dla biznesu w obszarach kluczowych tj.:

  • Bezpieczeństwo w firmie i prawo pracy, prawo pracowników,
  • Logistyka i łańcuch dostaw – jak zabezpieczyć ciągłość dostaw w firmie,
  • Epidemiologia i zabezpieczenie firmy przed zwiększeniem ryzyka wirusa,
  • Ochrona praw przedsiębiorców przed roszczeniami klientów; odwołane zamówienia, loty, eventy, gwałtowny wzrost cen towarów chroniących przed wirusem, leków,
  • Prewencja psychologiczna, jak ograniczyć strach i wzmacniać immunologię.

Wspólnym celem debaty jest wypracowanie rekomendacji właściwego postępowania na wobec kryzysu koronawirusa oraz stworzenie biznesowych alternatyw dla zachowania ciągłości produkcji i funkcjonowania polskich firm przy wykorzystaniu alternatywnych rozwiązań niż dostawy surowców i półproduktów czy wyrobów gotowych zza granicy – stworzymy regionalną grupę wsparcia polskiego biznesu.