Gadżety szpiegowskie przez długi czas były traktowane bardziej jako kaprys. W niektórych przypadkach ich biznesowy potencjał został zauważony już dawno. A jak można wykorzystać sprzęt detektywistyczny?

Zapewnienie bezpieczeństwa firmy

Na pierwszy plan wysuwa się chronienie tajemnic biznesowych. Szczegóły umów, informacje technologiczne, kluczowe decyzje strategiczne  – dostęp do tych elementów powinien być ściśle kontrolowany. Czemu? Ponieważ im więcej osób ma tę wiedzę, tym jej wyciek jest łatwiejszy.

Jak chronić się przed szpiegostwem gospodarczym? Najlepiej sprawdzać regularnie, czy budynek nie jest inwigilowany. Można zrobić to za pomocą specjalistycznych urządzeń, jak: ręczny wykrywacz złącz nieliniowych Cayman ST-403. Pomoże on wykryć niepożądane generatory sygnałów: podsłuchów, ukrytych kamer, dyktafonów itp.

Dla zwiększenie bezpieczeństwa podczas rozmów biznesowych można używać również profesjonalnego, wielofunkcyjnego generatora sygnałów ST-121, który uniemożliwia nieautoryzowane nagrywanie negocjacji czy ich podsłuchiwanie.

Monitorowanie pracy

Przedsiębiorstwa decydują się często na weryfikację tego, jak pracownicy wykonują swoje obowiązki. Może być to kontrola ciągła lub pojawiać się tylko wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie nadużyć. W drugim przypadku monitorowanie powinno odbywać się w określonym z góry czasie lub zostać zakończone niezwłocznie po uzyskaniu potwierdzenia / zaprzeczenia podejrzeń. Oczywiście wszystkie informacje na temat prywatnego życia pracownika nie mogą być wykorzystane przez przełożonego.

Jak jednak sprawdzić, czy dana osoba pracuje uczciwie? Wszystko zależy od stanowiska pracy. W przypadku pracy przy komputerze można sięgnąć po rozwiązanie uniwersalne, czyli: programowy szpieg komputera Spylogger Alfalog PRO za około 600 złotych.

W ten sposób dowiemy się o wszystkim, co dzieje się na udostępnionym przez pracodawcę sprzęcie komputerowym. Zweryfikujemy, czy są kopiowane jakieś pliki, poznamy szczegóły korespondencji oraz będziemy mogli nadzorować czas pracy, a także nagrywać dźwięk w otoczeniu sprzętu. Program ma wbudowaną możliwość ustawienia zdalnej dezaktywacji, co można wykorzystać – raport z kontroli zostanie przesłany pod wskazany email.

Kontrola samochodów służbowych

Bonus w postaci firmowego samochodu to już standard w pracy handlowca. Przedsiębiorstwa często też proponują dodatkowy miesięczny limit kilometrów, które można przejechać autem w celach prywatnych. Możliwość ta bywa niekiedy nadużywana – pracownicy załatwiają swoje sprawy “na mieście”, między obowiązkami służbowymi lub znacznie przekraczają limity.

Czytaj również:  USA odgrywają coraz większą rolę w obronności i gospodarce Polski

Jak jednak zweryfikować przejazdy, jeśli firma jest jeszcze niewielka i jej flota nie jest wyposażona w nadajniki GPS? Można kupić jedno urządzenie lokalizujące i przenosić je między samochodami. A taki sprzęt kosztuje od kilkuset złotych do paru tysięcy.

Hermetyczny, bezabonamentowy lokalizator GPS FIX-012 to wydatek niecałych 1 100 zł. Dzięki temu sprzętowi będziemy wiedzieć, gdzie dokładnie jest dany pojazd (dokładność do 5 metrów). System działa bez abonamentu – korzystanie z niego nie generuje dodatkowych kosztów. Wbudowany system GSM umożliwia wysyłanie raportów zarówno na stronę internetową, jak i jako wiadomość SMS.

 Wprowadzenie kontroli przejazdów w firmie może przynieść spore oszczędności – tym większe, im bardziej pracownicy nadużywali zaufania pracodawcy.

Szkolenia pracowników

Wykorzystanie sprzętu detektywistycznego, to nie tylko kontrola negatywna. Takie urządzenia można wykorzystać jako narzędzie pomocnicze w szkoleniu pracowników. Jeśli na danym stanowisku niezbędne są wystąpienia publiczne, to konieczna jest wysoka sprawność komunikacyjna. A to można wypracować.

Jak? W pierwszej kolejności należy przeanalizować obecny sposób prezentacji, żeby poznać mocne i słabe strony danej osoby. A w tym celu można wykorzystać ukryte kamery. Dzięki zamaskowaniu pracownik nie będzie speszony rejestracją, więc uzyskany materiał będzie wiarygodny.

Jakiego sprzętu detektywistycznego użyć do nagrywania? Może być to przykładowo kamera HD ukryta pendrive ESONIC CAM-U7 za około 500 zł. Ma ona obracany obiektyw i uruchamiana jest ręcznie lub po wykryciu ruchu. Taki gadżet może być na przykład podłączony podczas wystąpienia do komputera i nikt nie domyśli się, jaka jest jego prawdziwa funkcja. A dzięki temu będziemy mogli pomóc pracownikowi się rozwijać.

Sprzęt detektywistyczny – inne możliwości

Gadżetów szpiegowskich jest całe mnóstwo – można się o tym przekonać przeglądając stronę sklepu detektywistycznego AlfaTronik https://www.alfatronik.com.pl/. To z tej strony zaczerpnęliśmy informacje o cenach poszczególnych produktów.

A jak jeszcze można wykorzystać sprzęt detektywistyczny? Na przykład do monitorowania terenu, lokalizacji osób (pracowników w delegacji), wykonywania testów narkotykowych, przeprowadzania oceny kandydatów do pracy. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od przedsiębiorcy zależy, czy z nich skorzysta.