Donald Trump pogodził się z porażką

stany zjednoczone usa

Od prezydenckich wyborów w Stanach Zjednoczonych minęło już kilka tygodni, jednak na zmianę prezydenta USA poczekamy jeszcze do 20 stycznia, zgodnie z procedurami. Po wyborach dużo się mówiło o kwestionowaniu zwycięstwa Joe Bidena przez Trumpa, sprawa miała trafić nawet do Sądu Najwyższego. Media donoszą, że Trump powoli zaczyna akceptować przegraną, mimo że wciąż się z nią nie zgadza. Trump zamierza ponownie ubiegać się o prezydenturę za 4 lata, więc może zależeć mu na dobrej opinii publicznej.

Joe Biden wybrał już przyszłego sekretarza skarbu – Janet Yellen, byłą szefową Fed. Yellen jest zwolennikiem luźnej polityki monetarnej, także jej współpraca z Fed powinna się dobrze układać. Jest to pozytywna informacja dla rynków akcji, a także metali szlachetnych w długim okresie.
Ostatni tydzień nie był dobry dla metali szlachetnych. Inwestorzy przesuwają swój kapitał z bezpiecznych przystani, w tym rynku metali szlachetnych oraz obligacji, w inwestycje bardziej ryzykowne, przede wszystkim akcje. Trend ten jest skutkiem pozytywnych informacji odnośnie szczepionek na COVID-19. Możliwe, że jeszcze w tym roku pierwsza szczepionka trafi na rynek. Długoterminowe perspektywy dla metali szlachetnych pozostają solidne. Pojawienia się szczepionki i powrót do normalności powinien przyśpieszyć wzrost cen przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych stóp procentowych na niezmienionych poziomach. W takich warunkach rosnąca inflacja będzie napędzać popyt na złoto i srebro.

Polska giełda zakończyła kolejny tydzień zwyżkami. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,81%, a indeks największych spółek WIG20 1,75%. Natomiast indeksy średnich i małych spółek zakończyły ostatni tydzień następująco: mWIG40 zyskał 2,22%, a sWIG80 0,51%. Obecnie trwa jeden z najlepszych miesięcy kalendarzowych od wielu lat – WIG w listopadzie wzrósł aż o 20%.
W kolejnym tygodniu czekają nas dane z Polski dotyczące inflacji CPI r/r (01.12.2020) oraz decyzja w sprawie stóp procentowych (02.12.2020). Na rynek trafią także dane o europejskich oraz amerykańskich PMI z przemysłu (01.12.2020). W piątek (04.12.2020), jak w każdy pierwszy piątek miesiąca, należy oczekiwać danych z amerykańskiego rynku pracy.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.