Dwucyfrowy wzrost rynku leasingu IT w 2018 dzięki dotacjom unijnym?

0

Sprzęt IT znajduje się w TOP3 najbardziej dynamicznych segmentów leasingu maszyn i urządzeń. Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w I półroczu 2018 roku wartość wyleasingowanego sprzętu IT wyniosła niemal 494 mln zł, co oznacza blisko 33% wzrost r/r. 18-20% dynamika rynku leasingu IT na koniec 2018 roku, na jaką liczą eksperci EFL, będzie wynikała przede wszystkim z rozwoju leasingu online oraz konsumpcji środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

– Świadomość leasingu i jego licznych zalet ma w Polsce większość przedsiębiorców. Wiedzą oni także, że przy pomocy tego narzędzia mogą sfinansować przede wszystkim swoją flotę firmową, a coraz więcej osób bierze pod uwagę leasing także przy zakupie maszyn rolniczych, budowlanych czy produkcyjnych. Jednak oferta leasingodawców na tym się nie kończy. Obejmuje ona szereg inwestycji z rozmaitych sektorów, których definicje można sprowadzić do wspólnego mianownika „środków trwałych”. Dzięki leasingowi można również nabyć sprzęt IT oraz oprogramowanie i co warto podkreślić – finansowanie przy pomocy tego instrumentu firmowegonotebooka czy serwera telekomunikacyjnego nie jest już taką rzadkością jak 5 czy 10 lat temu – mówi Radosław Woźniak, wiceprezes EFL.

Komputer i oprogramowanie

Jak podał Związek Polskiego Leasingu, wartość aktywów IT sfinansowanych przez firmy leasingowe od stycznia do czerwca tego roku wyniosła niemal 494 mln zł, co oznacza aż 33% dynamikę w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Jest to trzecia najwyższa dynamika liczona r/r wśród wszystkich segmentów leasingu maszyn i urządzeń. Numerem jeden pod tym względem jest sprzed budowlany, a dwa sprzęt medyczny. Z wewnętrznych danych EFL, który jest jednym z trzech leasingodawców finansujących najwięcej aktywów IT, wynika, że TOP3 najczęściej leasingowanych środków trwałych z tego segmentu stanowią kolejno komputery przenośne (22% udział), sprzęt sieciowy (15% udział) oraz oprogramowanie (14% udział). Wśród mniej popularnych, ale coraz częściej leasingowanych przedmiotów znajdują się również serwery, urządzenia wielofunkcyjne, kasy fiskalne, telefony komórkowe i aparaty cyfrowe.

Czytaj również:  Java i JavaScript to najchętniej wykorzystywane języki programowania

Patrząc na strukturę firm, które decydują się wziąć sprzęt IT w leasing, największy, bo 42% udział, mają małe firmy o średniorocznym obrocie do 5 mln zł. Jedna na trzy firmy to podmioty największe osiągające ponad 20 mln zł obrotów rocznie, a co czwarta firma wypracowuje od 5 do 20 mln zł obrotu. Niski udział w leasingu IT ma sektor publiczny – tylko 0,5%.

3 czynniki wzrostu