E-administracja według szejków. VMware wirtualizuje usługi publiczne w Abu Dhabi

abu dhabi

Jeszcze 60 lat temu w Abu Dhabi nie było elektryczności i dróg. Dzisiaj stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyciąga globalny biznes i staje się istotnym węzłem splatającym międzynarodowe interesy. Miasto staje się również prawdziwym liderem i wzorem do naśladowania w zakresie e-usług publicznych. Władze już teraz dają mieszkańcom szansę załatwienia wszystkich spraw cyfrowo, w oparciu o chmury, kontenery PKS i wirtualne sieci.

Pod koniec 2014 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłoszony został program rozwojowy „Strategia innowacji narodowej”, którego celem jest przekształcenie kraju w ciągu siedmiu lat w najbardziej innowacyjne państwo świata. Już teraz w Emiratach można zarejestrować firmę w tzw. strefach wolnocłowych. Mieszkańcy ZEA chwalą się, że można to zrobić w ciągu 20 minut. Jednym z miast w kraju szejków, które na poważnie wzięło się za realizację wizji inteligentnego miasta jest Abu Dhabi. Tamtejsze Biuro ds. Rozwoju Usług Cyfrowych stworzyło cyfrową platformę administracyjną o nazwie TAMM, która umożliwi mieszkańcom załatwienie niemal każdej sprawy za pośrednictwem Internetu.

Administracja bez kolejek i urzędów

Biuro ds. Rozwoju Usług Cyfrowych w Abu Dhabi (ADSSSA – Abu Dhabi Smart Solutions and Services Authority) w ramach projektu „Ghadan 21” pracuje nad konsolidacją ponad 1600 różnorodnych usług administracji publicznej w pakiet 80 e-usług. Platforma TAMM ma umożliwić mieszkańcom kupno/sprzedaż domu, umówienie wizyty lekarskiej czy założenie firmy z poziomu komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego, bez konieczności wizyty w urzędzie. Projekt jest jeszcze w fazie testów, ale pełen pakiet e-usług ma być dostępny w ciągu trzech lat. Nowa generacja usług publicznych wspierana jest przez innowacyjne rozwiązania firmy VMware, lidera w dziedzinie wirtualizacji oraz innowacji dla biznesu.

Współpraca z VMware odzwierciedla nasze cyfrowe ambicje, by zaoferować obywatelom szereg nowoczesnych usług publicznych, które są łatwo dostępne i efektywne. Upraszczając działanie administracji publicznej w oparciu o cyfryzację wspieramy zarówno obywateli i mieszkańców miasta, jak i naszych gości oraz potencjalnych inwestorów. Dzięki dostępowi do jednej platformy, która integruje wszystkie najważniejsze e-usługi, znika konieczność odwiedzania urzędów czy nawet ich stron internetowych. Wszyscy oszczędzają czas, a władze działają szybko i wydajnie – komentuje dr. Rauda Al Saadi, dyrektor generalna Biura ds. Rozwoju Usług Cyfrowych w Abu Dhabi

Technologie VMware w krainie szejków

Biuro ds. Rozwoju Usług Cyfrowych w Abu Dhabi wykorzystuje technologie VMware, by zespoły IT mogły przede wszystkim tworzyć nowe e-usługi właściwie od ręki. Pakiety rozwiązań w ramach platformy TAMM działają niczym mikrousługi oparte na rozwiązaniu VMware Enterprise PKS. To wyspecjalizowana usługa polegająca na wdrażaniu kontenerów Kubernetes i działająca na chmurze prywatnej vSphere. Rozwiązanie umożliwia uruchamianie i zarządzanie różnymi aplikacjami w oparciu o niezależne od siebie klastry danych. Narzędzie gwarantuje ponadto wysoką dostępność oraz niezawodność działania e-usług, m.in. dzięki automatycznym aktualizacjom i monitoringowi bezpieczeństwa.

Abu Dhabi jest prawdziwym liderem w zakresie cyfrowej transformacji administracji publicznej. Cieszymy się, że to właśnie dzięki naszym rozwiązaniom, mieszkańcy otrzymują dostęp do efektywnych i nowoczesnych e-usług, z dowolnego miejsca czy urządzenia i to kiedy tylko chcą. Nasze rozwiązania chmurowe dają administracji publicznej swobodę działania, a działom IT czas i możliwość tworzenia nowych rozwiązań, które będą spełniać wymogi przyszłości – komentuje Jean Pierre Brulard, wiceprezes VMware i dyrektor generalny na region EMEA.

PKS dla Abu Dhabi zawiera także zintegrowane z nim rozwiązanie VMware NSX-T, które oferuje funkcje sieciowe przystosowane do technologii 5G oraz innowacyjne bezpieczeństwo oparte na mikrosegmentacji. W dobie licznych cyberataków na instytucje publiczne, rozwiązanie to może znacząco utrudnić działanie potencjalnym crackerom. Mikrosegmentacja wymusza bowiem na cyberprzestępcy łamanie zabezpieczeń nie jednego systemu, a wielu wyodrębnionych warstw aplikacji. Wdrożone rozwiązania posiada również specjalny rejestr kontenerów tzw. Harbor, który wspiera inicjowanie środowisk typu multicloud. Według Gartnera do 2020 r. ponad trzy czwarte firm będzie rozwijać infrastrukturę opartą na wielu chmurach.

E-usługi po europejsku

Abu Dhabi jest drugim, po Singapurze, nieeuropejskim miastem, które dynamicznie i kompleksowo rozwija technologie smart city oraz w pełnie digitalizuje administrację publiczną. Także w Europie cyfrowa rewolucja w kierunku e-administracji zatacza coraz szersze kręgi. Według statystyk UE prym wiodą Dania, Szwecja, Finlandia i Holandia. W Polsce niestety tylko niecałe 43 proc. e-usług publicznych umożliwia załatwienie sprawy w całości przez Internet. Dane wyraźnie pokazują jednak, że mieszkańcy naszego kraju oczekują znacznie większych inwestycji w tym zakresie. Polacy coraz chętniej sięgają bowiem po e-usługi – w 2017 r. skorzystało z nich aż 31 proc. osób w wieku 16–74 lata i wskaźnik cały czas rośnie.