Elon Musk z możliwością realizacji opcji na akcje Tesli. Microsoft zainwestuje w Polsce kwotę 1 mld USD

Wall Street

Kontrakty futures na indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych rosną we wtorek po południu. Katalizatorem zwyżki jest m.in. wzrost cen ropy naftowej, który nastąpił wraz z łagodzeniem restrykcji związanych z epidemią koronawirusa przez szereg krajów, ponieważ te próbują ożywić swoje gospodarki. To z kolei wpływa na wzrost oczekiwań co do popytu na ropę i pomaga takim gigantom energetycznym jak Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp.

Z ciekawych historii na Wall Street warto wspomnieć, że szef Tesli Elon Musk zakwalifikował się w poniedziałek do możliwej wypłaty 700 milionów dolarów, zaledwie trzy dni po tym, jak napisał w tweecie, że cena akcji jest zbyt wysoka. Akcje Tesla Inc podskoczyły wczoraj o ponad 8%. Tym samym wartość giełdowa Tesli osiągnęła sześciomiesięczną średnią na poziomie 100,2 mld dolarów. Co to oznacza? Osiągnięcie półrocznej średniej na poziomie 100 mld USD daje Muskowi nabycie uprawnień do pierwszej z 12 transz opcji na zakup akcji Tesli. Zostało to uzgodnione w 2018 r. Każda z transz daje Elonowi Muskowi opcję kupna 1,69 mln akcji spółki po 350,02 USD. Jeśli wziąć pod uwagę obecną cenę akcji wynoszącą powyżej 760 USD, to Musk na sprzedaży akcji z realizacji opcji mógłby zarobić około 700 mln USD.

Nie sposób też nie nadmienić, że gigant technologiczny Microsoft zainwestuje w Polsce kwotę 1 mld USD. Wszystko to w ramach planu, który zakłada otwarcie centrum danych w naszym kraju w celu świadczenia usług w chmurze dla firm i instytucji rządowych. Microsoft podpisał umowę z krajowym dostawcą chmury (Chmura Krajowa), aby świadczyć usługi w chmurze w Polsce, ponieważ kraj Europy Środkowej stara się pozycjonować jako regionalne centrum technologiczne — podano w komunikacie. Cena akcji Microsoftu zbliża się do swojego historycznego maksimum po tym jak notowania tąpnęły na fali paniki wywołanej rozszerzającą się epidemią. Wtedy jeszcze akcje kosztowały niecałe 190 USD za sztukę, teraz kosztują niecałe 180 USD.

Po południu kontrakt terminowy na indeks S&P 500 rośnie o ponad 1 proc. Podobnie jak kontrakt na indeks Dow Jones, a z kolei futures na Nasdaq 100 zyskuje ponad 1,15 proc.

Departament Zarządzania Aktywami
Copernicus Capital TFI S.A.