E-commerce – 3 etapy budowy własnego sklepu internetowego

etapy budowy własnego sklepu internetowego

Sprzedaż w internecie staje się coraz popularniejsza. Wpływ na to ma nie tylko obecna sytuacja w kraju i na świecie, ale również docenienie przez klientów wygody zakupów z wykorzystaniem sieci. Założenie własnego sklepu internetowego nie jest trudne, choć oczywiście wymaga włożenia w to nieco pracy. Szybko jednak można się przekonać, jak wygodne jest to rozwiązanie – niemal wszystkie komponenty znajdziemy bez problemu w Internecie, najtrudniej będzie zdecydować się na ten właściwy, który przypadnie nam do gustu a zarazem będzie bardzo użyteczny. Jak założyć własny sklep internetowy?

  1. Stworzenie strony sklepu
  2. Jak wybrać najlepszy hosting?
  3. Platformy dla sklepów internetowych

Stworzenie strony sklepu

Własną stronę stworzyć można, wykorzystując kreator stron www. Jeszcze kilkanaście lat temu było to narzędzie, którego obsługa w większości przypadków wymagała jedynie znajomości języka HTML. Obecnie kreatory stron są znacznie bardziej rozbudowane, co nie znaczy, że trudniejsze. Wręcz przeciwnie, umożliwiają one nie tylko zrobienie własnej witryny, najczęściej wykorzystując prostą i intuicyjna platformę WordPress, ale również zapewniają domenę, hosting oraz pomoc w przypadku problemów. Odpowiednią metodę zbudowania strony www należy dobrać w zależności od oczekiwań – inaczej projektuje się małą witrynę z kilkoma podstronami dla niewielkiej firmy, a inaczej wielofunkcyjny sklep internetowy.

Jak wybrać najlepszy hosting?

Jeśli już mamy własną stronę www, należy znaleźć dla niej miejsce w sieci. Podmiotów oferujących hosting są tysiące, trudno więc dokonać wyboru. Kwestią decydującą będzie na pewno cena, należy jednak zwrócić uwagę, co w ramach miesięcznej lub rocznej opłaty otrzymamy od hostingodawcy. Bardzo ważną kwestią jest szybkość i niezawodność, jednak równie istotną, a często niedocenianą kwestią jest bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę również na integrację z CMS, czyli systemem wprowadzania danych oraz zmian na stronie www. Wybierając najlepszy hosting zapewniamy prawidłowe działanie witryny lub sklepu internetowego, co ma niebagatelne znaczenie dla odwiedzających nasz serwis.

Platformy dla sklepów internetowych

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani własnoręcznym tworzeniem witryny e-commerce – nic straconego! W sieci dostępne są gotowe szablony i oferujące je platformy sklepów internetowych, które w większości bez problemu dostosujemy do własnych potrzeb. Można wybrać na początek któryś z darmowych serwisów, jednak w przypadku planowanego rozwoju sklepu warto zainwestować w platformę oferującą niezbędne dla handlu w internecie opcje. Odpowiednio dostosowując stronę do potrzeb klienta i wychodząc mu naprzeciw z atrakcyjną ofertą, można stać się godnym przeciwnikiem nawet dla takich platform jak Allegro czy Amazon.