Indeks IFO lepszy od oczekiwań. Premier May zostaje

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Wreszcie mamy lepszy od oczekiwań indeks koniunktury od naszego zachodniego sąsiada. Brytyjska premier nie podaje się do dymisji. Bezrobocie w Polsce zgodnie z oczekiwaniami pozostało na poziomie 6,1%.

Nadzieja na zachodzie

Po serii bardzo słabych danych z Niemiec niespodziewanie zobaczyliśmy lepszy od oczekiwań indeks IFO. Jest to badanie ankietowe pokazujące jak zdaniem badanych zachowa się gospodarka w przyszłości. Im wyższy wynik tym lepsze perspektywy. Granica 100 pkt symbolicznie rozdziela przewagę odpowiedzi pozytywnych od negatywnych. 99,6 punktu jest zatem słabym rezultatem, ale to wciąż zdecydowanie lepiej niż oczekiwane przez analityków 98,5 punktu. Po tych danych inwestorzy odetchnęli z ulgą a euro zyskało delikatnie na wartości.

Theresa May zostaje

Wiele środowisk domagało się ostatnio dymisji Theresy May. Nie jest ona na razie jednak zainteresowana układem podania się do dymisji w zamian za wsparcie w najważniejszym głosowaniu brexitowym. Biorąc pod uwagę uciekający czas, 2,5 tygodnia do kolejnego terminu inwestorzy będą pilnie obserwować doniesienia z Wysp Brytyjskich. W piątek na fali lepszych nastrojów co do terminu funt dosyć niespodziewanie umocnił się o 8 groszy względem złotego. Był to dzień kiedy złotówka straciła również względem innych walut, ale strata względem euro wyniosła zaledwie 1,5 grosza.

Bezrobocie w lutym

Dane z polskiego rynku pracy pokazały stabilizację bezrobocia na poziomie 6,1%. Już niedługo prace sezonowe najpierw w rolnictwie a potem w turystyce powinny ponownie obniżyć bezrobocie poniżej 6% do kolejnych historycznych minimów. Biorąc pod uwagę, że rok temu było o 0,7% wyższe latem powinno spaść w okolice nawet 5,5%. Dane te były zgodne z oczekiwaniami analityków stąd niewielka reakcja na rynkach walutowych.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl