Indeksy koniunktury słabsze od oczekiwań

Maciej Przygórzewski, InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk InternetowyKantor.pl i Walutomat

Wtorek był dniem odczytów indeksów PMI dla przemysłu. Pokazują one, że nadal podejście jest optymistyczne, ale nie aż tak, jak sądzili analitycy. Sugeruje to, że poprawa owszem będzie, ale trochę wolniejsza.

Indeksy koniunktury nie takie dobre

Wczoraj opublikowano indeksy PMI dla przemysłu dla najważniejszych gospodarek. Są to badania ankietowe, pokazujące jakie zapatrywania na przyszłość mają managerowie odpowiedzialni za zamówienia. Wynik dla strefy euro okazał się słabszy od oczekiwań o 0,3 pkt. Z drugiej strony wynik 58,7 pkt to bardzo przyzwoity wynik, nie tylko lepszy od poprzedniego, ale przede wszystkim lepszy od bariery 50 pkt. Dlaczego ten pułap jest taki ważny? 50 pkt to wynik, przy którym ilość odpowiedzi spodziewających się poprawy zrównuje się z odpowiedziami spodziewającymi się pogorszenia. Dane te nie wpłynęły znacząco na rynki.

Złoty silny mimo słabszych indeksów

Również wczoraj poznaliśmy odczyt indeksu PMI dla przemysłu Polski. Okazał on się wyraźnie słabszy od oczekiwań. Spodziewano się 56,4 pkt, podczas gdy wynik był aż o 1,9 pkt niższy. Jest to istotna różnica jak na ten wskaźnik. Nie zmieniło to faktu, że złoty wyraźnie zyskuje na wartości. Po samych danych chwilę tracił, po czym powrócił do wzrostów. Analitycy łączą to jednak znacznie bardziej z brakiem nowych danych o eskalacji konfliktu na Wschodzie. To najprawdopodobniej brak napięć odpowiada za wzrost akceptacji ryzyka przez inwestorów.

Kolejne kraje łagodzą obostrzenia

Na Zachodzie coraz więcej państw poważnie rozważa lub wręcz zapowiada złagodzenie ograniczeń covidowych. Przenoszenie jednak tych wniosków na polski grunt jest mocno ryzykowne. Głównym powodem liberalizacji podejścia jest bowiem wysoki poziom wyszczepienia społeczeństw zachodnich. Powoduje to, że w Niemczech umiera na covid podobna jak w Polsce liczba osób, pomimo wielokrotnie wyższej liczby zachorowań. Są to dobre dane dla gospodarki, gdyż oddala to perspektywy dalszych lockdownów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:15 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl