Jak i w czym magazynować hektolitry mleka? Zbiorniki ze stali nierdzewnej dla przemysłu mleczarskiego

zbiornik na nabiał

Zbiorniki dla branży spożywczej, zwłaszcza dla produktów mlecznych muszą spełniać szczególne wymagania, normy i przepisy związane z kwestią zachowania higieniczności. Produkty tego typu należy przechowywać w odpowiednich warunkach, takich, by całkowicie wykluczyć możliwość kontaktu z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Przetwórstwo mleczne to specyficzny rodzaj przemysłu, w przypadku którego od producenta zbiorników wymaga się specjalnych konstrukcji i najwyższej jakości ich wykonania. W Gpi doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. 

Szczególny projekt zbiornika na mleko

zbiornik na mlekoZbiornik na produkty mleczne powinien być wytrzymały na wszelkie niesprzyjające warunki. Dlatego projekt techniczny musi uwzględniać takie czynniki jak odporność na działanie produktu, korozję, ciśnienie, różnice temperatur czy środków czyszczących. Z tego powodu stosuje się najodpowiedniejszy do tego materiał – stal nierdzewną typu 1.4404 oraz uszczelki EPDM. Stal szlachetna nie wpływa na cechy organoleptyczne, co oznacza, że nie zmienia składu chemicznego lub fizycznego danego medium.

Co więcej, aby produkt mógł swobodnie spływać, powierzchnia zbiornika musi mieć spadek minimum 3° skierowany w stronę odpływu. Co ważne, wszelkie elementy takie jak łożyska, śruby, sprężyny, nie mogą mieć kontaktu z produktem, dlatego są montowane poza wnętrzem zbiornika. Oprócz tego, że cała powierzchnia zbiornika jest pasywowana i wytrawiana, jego krawędzie są równie istotne, dlatego są szlifowane i zaokrąglane promieniem o wartości co najmniej 3 mm.

Nie sposób nie wspomnieć o szeregu norm i przepisów, jakie obowiązują spożywkę. Zbiornik, który ma kontakt z produktem spożywczym, musi spełniać m.in. wymogi EHEDG (The European Hygienic Engineering & Design Group). Norma ta jest gwarantem bezpieczeństwa żywności podczas wszystkich etapów jej produkcji i przetwarzania, oparta na poprawie technologii oraz metod projektowania.

Różnorodność zbiorników dla branży spożywczej

zbiornik ze stali nierdzewnej_gpiZa każdym zbiornikiem do magazynowania lub przetwarzania mleka kryje się indywidualny projekt, ściśle dopasowany do potrzeb klienta i jego przedsiębiorstwa. Różnorodność procesów, jakie mogą zachodzić w przypadku surowego mleka lub przetworzonych jego produktów, zobowiązuje do bycia elastycznym w produkcji różnych rodzajów zbiorników. Dlatego w Gpi produkujemy dla przemysłu spożywczego, w tym mleczarstwa, zbiorniki procesowe, buforowe, zbiorniki do magazynowania, czy fermentatory.

W przypadku mleka nieprzetwarzanego zbiorniki wyposażone są zazwyczaj w mieszadła boczne, powodujące stałe, delikatne mieszanie, co zapobiega tworzeniu się śmietany. Pochylony kształt dna natomiast zapewnia swobodny przepływ produktu, co także ma wpływ na niezmienność substancji.

Izolacja zbiornika ze stali nierdzewnej

Zbiorniki na produkty mleczne są zabezpieczone również na zewnątrz konstrukcji. Mleko i inne produkty mleczne jak śmietana, serwatka, kefir, ser, jogurt wymagają specjalnego przechowywania, dlatego wyposażone są w izolację z wełny mineralnej, zazwyczaj o grubości 120 mm, która dzięki temu, że nie posiada chlorków, dodatkowo zabezpiecza przed wilgocią. Ponadto, jako ochronę całego zbiornika stosuje się montaż blachy trapezowej. Tak przygotowana izolacja zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury, która jeśli chodzi o produkty mleczne, ma niezwykle istotny wpływ na ich strukturę i jakość.

Dokładne samooczyszczenie

W przypadku produktów mlecznych, klienci najczęściej decydują się na dodatkowe doposażenie w postaci przyłącza CIP (cleaning-in-place), które zdecydowanie jest ułatwieniem w procesie czyszczenia i zachowania sterylności. Systemy CIP sukcesywnie zaczynają zastępować ręczne procesy czyszczenia w różnych gałęziach przemysłu. Dla sektora spożywczego, w tym mleczarskiego, systemy te są idealnym rozwiązaniem. W przechowywaniu lub przetwarzaniu produktów mlecznych konieczne jest częste, dokładne i szybkie czyszczenie powierzchni zbiornika. Samoczyszczące się systemy zapewniają największą możliwość zachowania higieniczności, ale także zdecydowanie większą oszczędność czasu niż w przypadku czyszczenia manualnego.

Kontrola przede wszystkim

Testy, kontrole i wszelkie przeglądy stanowią w Gpi bardzo ważny element w całym procesie produkowania zbiorników. Jednym z takich testów jest wizualna kontrola spawów, zwana EN ISO 17637 oraz EN ISO 5817, pozwalająca ocenić właściwości złączy zbiornika. Inną wizualną kontrolą jest sprawdzenie, czy na każdym etapie produkcji zbiornik i jego części są zgodne z charakterystyką zawartą w rysunku technicznym.

Innym rodzajem testu jest również pomiar chropowatości spoin. W standardzie chropowatość powinna wynosić Ra ≤ 0,8 μm. Poza tym, dokonuje się też krótkookresowego testu mieszadła, w którym sprawdza się, czy nie zachodzą otarcia o inne elementy we wnętrzu zbiornika oraz czy wibracja działa prawidłowo.

Ostatni test zbiornika test ryboflawinowy, który daje możliwość sprawdzenia, z jaką skutecznością wymywany jest produkt ze ścian zbiornika oraz króćców, włazów, dennic czy głowic myjących. Dzięki płynowi ryboflawinowemu i lampy UV, wskazywane są miejsca, które trzeba poprawić.