Jak przygotować się do wzięcia pierwszej pożyczki?

Jak przygotować się do wzięcia pierwszej pożyczki?

Wzięcie każdej pożyczki, zarówno pierwszej, jak i każdej kolejnej, powinno być zawsze wynikiem przemyślanej decyzji. Zawsze jest to jakiegoś rodzaju zobowiązanie finansowe, na kilkadziesiąt dni, kilka miesięcy lub lat. Warto się do podpisania tego typu umowy dobrze przygotować.

Sprawdź zdolność kredytową, BIK i KRD

Zanim zaczniesz wybierać spośród ofert dostępnych na rynku, przeanalizuj swoje stałe koszty i oszczędności. Przede wszystkim odśwież swoją historię kredytową. Jest pozytywna, czy zdarzały ci się małe wpadki? Masz uregulowane wszystkie zobowiązania, czy z czymś zalegasz? Pamiętać, że na ocenę twojego wniosku o pożyczkę, zarówno w banku jak i firmie pozabankowej, wpływ ma raport z Biura Informacji Kredytowej. Oczywiście ogromne znaczenie będzie miało to, czy znajdujesz się w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD). Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy i jak można się tam znaleźć i jak ewentualnie znaleźć dane o sobie, wejdź na https://www.twojapierwszapozyczka.pl/porady/krajowy-rejestr-dlugow. Negatywna historia kredytowa nie oznacza, że nie możesz wziąć żadnej pożyczki. Istnieją bowiem pożyczkodawcy, którzy oferują specjalne pożyczki bez BIK i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), natomiast musisz liczyć się z tym, że są one nieco droższe od tych najpopularniejszych na rynku.

Na decyzję o przyznaniu bądź nie kredytu/pożyczki wpływ ma przede wszystkim zdolność kredytowa. Jeśli planujesz wziąć większe zobowiązanie za jakiś czas, możesz jeszcze nad tym popracować. W przypadku pożyczek krótkoterminowych nie trzeba składać dodatkowych dokumentów poświadczających zatrudnienie i wysokość dochodów. Firma pozabankowa nie potrzebuje zaświadczenia o zarobkach, sama dokonuje weryfikacji danych, które ty podajesz na wniosku o pożyczkę.

Mądra pożyczka to duża oszczędność

Oferty długoterminowe i krótkoterminowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Przed wzięciem jakiejkolwiek pożyczki warto bardzo dokładnie i krytycznie wręcz przeanalizować własną sytuację finansową. Żadnego tego typu zobowiązania nie należy podpisywać pod wpływem emocji, jak podkreślają specjaliści z serwisu TwojaPierwszaPożyczka.pl. Niezależnie od tego, czy rozważasz wzięcie pożyczki na 60 dni czy większego kredytu, czy chcesz skorzystać z oferty banku czy firmy pozabankowej, powinieneś dokonać analizy własnych możliwości. Obecnie wiele firm proponuje bardzo korzystne oferty długoterminowe, natomiast decydując się na nie, trzeba mieć pewność co do zdolności spłaty danego zobowiązania. Szczególnie, gdy są to zobowiązania na dłużej – pożyczki na raty wymagają odpowiedzialnego podejścia nie tylko ze strony pożyczkodawcy, ale i wnioskującego. Warto przeanalizować, czy rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, czy masz gwarancję dopływu środków przez okres spłacania zobowiązania. Pamiętaj, że bank lub firma pozabankowa wydają jedynie decyzję o przyznaniu środków, ich spłata to wyłącznie twoja odpowiedzialność.

Warto także zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujesz kredytu lub pożyczki. Być może wystarczy kilka miesięcy oszczędzania, aby był w stanie kupić nowy komputer lub sprzęt AGD. Jeśli tak, to lepiej zrezygnować z pożyczki. Chyba, że potrzebujesz pieniędzy w danej chwili, a zakup nowej lodówki nie może poczekać…

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki na raty?

Bardzo wielu pożyczkodawców oferuje atrakcyjne warunki zadłużenia, trzeba jednak pozwolić im zaprezentować swoją ofertę. Czy potrzebny ci do tego ekspert z dziedziny finansów? Być może w przypadku dużych kredytów zawieranych na kilkadziesiąt lat jest to rozwiązanie wartościowe i pożądane szczególnie przez osoby, które nie dysponują bogatą znajomością instrumentów finansowych. Ekspert może podpowiedzieć ci na przykład, gdzie dostaniesz kredyt najszybciej, gdzie masz na niego największą szansę, gdzie warto składać wniosek, jeśli pracujesz tylko na umowę zlecenie.

Natomiast w przypadku małych pożyczek, chwilówek, kredytów na 2-3 lata, z reguły wystarczy przejrzenie zestawień dostępnych w Internecie. Obecnie możesz bez problemu zajrzeć na stronę https://www.twojapierwszapozyczka.pl/oferty-pozyczek-ratalnych/ i zorientować się w ogólnej ofercie pożyczek. Następnie z pomocą kalkulatora pożyczkowego i porównywarki kredytów możesz ustalić wysokość pożyczki, której szukasz, wysokość raty, jaką jesteś gotów spłacać. Pamiętaj, że liczy się całościowa kwota pożyczki, wysokość oprocentowania, RRSO.  Wyszukiwarki same znajdą dla ciebie najbardziej odpowiadające podanym kryteriom oferty. Możesz na przykład sprawdzić ranking pożyczek na 2 miesiące – https://www.twojapierwszapozyczka.pl/. Oczywiście ostatecznie to ty musisz przeczytać umowę, upewnić się, że nie ma w niej niepokojących cię zapisów, natomiast wstępnej selekcji może za ciebie dokonać Internet.

Wybór najlepszej pożyczki – podsumowanie

Wiele firm będzie cię z pewnością próbowało przekonać, że aby wybrać najlepszą ofertę kredytu bądź pożyczki, koniecznie potrzebujesz wsparcia eksperta. Oczywiście nie warto podpisywać pierwszej lepszej umowy. Nierozsądne jest sprawdzenie jednej tylko oferty, podczas gdy na rynku jest ich dużo. Idąc tylko do swojego banku, narażasz się na spore ryzyko, że znacząco przepłacisz. Na przykład wiele firm pozabankowych oferuje pożyczkę dla nowych klientów za darmo, czyli z oprocentowaniem 0%. Niektórzy pożyczkodawcy, pod warunkiem spłaty w terminie, podobną ofertę mają dla stałych klientów – np. co 5 pożyczka może być darmowa. Dlaczego masz więc skorzystać z droższej? Na szczęście nie musisz biegać od banku do banku, aby znaleźć najlepszą ofertę.

Starając się o pożyczkę, musimy mieć świadomość, że nie zostanie nam ona udzielona, jeżeli nasza zdolność kredytowa jest niska. Mają na nią wpływ zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia podczas spłacania poprzednich kredytów. Wpis w BIK lub w Krajowy Rejestrze Długów przekreśla