REKLAMA
MOTORYZACJA Jak sprawdzić historię pojazdu? 5 najlepszych dekoderów VIN

Jak sprawdzić historię pojazdu? 5 najlepszych dekoderów VIN

0
samochód
REKLAMA

O tym, jak ważne jest sprawdzenie VIN przed zakupem auta nie trzeba już nikomu przypominać. Problemem może jednak okazać się wybór dekodera. By ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy listę pięciu aplikacji, które na tle konkurencji najbardziej wyróżniają się różnorodnością i wiarygodnością dostarczanych informacji.

carVertical

To chyba dekoder, którego baza została zbudowana z użyciem technologii blockchain. Dzięki temu informacje są odporne na próby fałszerstw, a klienci mogą być pewni co do ich wiarygodności. Wrażenie robi też zawartość raportu, w którym poza standardowymi informacjami o przeszłości auta, znajdziemy też między innymi listę kompletnego wyposażenia fabrycznego dla danej wersji, opis najczęstszych usterek modelu i przybliżoną wycenę auta. Z przykładowym raportem możemy zapoznać się na stronie www.carvertical.com/pl/.

Carfax

Świetne źródło wiedzy na temat przeszłości samochodów pochodzących z Ameryki Północnej. Firma stworzyła swoją zawierającą ponad 14 miliardów rekordów bazę we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dealerami, warsztatami samochodowymi oraz organami ścigania, a doświadczenie zdobywane przez 30 lat gwarantuje wiarygodność zawartych w raporcie danych. Nic więc dziwnego, że w rankingu bestvindecoder.com aplikacja uplasowała się na drugim miejscu. Niestety, baza Carfax obejmuje jedynie część europejskich krajów, co oznacza, że w przypadku aut niesprowadzanych zza oceanu narzędzie może się nie sprawdzić.

autoDNA

To jeden z najważniejszych graczy na polskim i europejskim rynku dekoderów VIN. autoDNA oferuje kompleksowe sprawdzenie historii auta pochodzącego zarówno ze Starego Kontynentu, jak i Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W bazie wyszukiwarki znajdują się informacje dotyczące pół miliarda samochodów rejestrowanych po obu stronach Atlantyku. Wadą serwisu jest jednak specyficzny sposób przedstawiania danych, polegający na dzieleniu ich na kilka oddzielnych raportów. Jak nietrudno się domyślić, z każdy z nich klient musi osobno zapłacić.

VinAudit.com

To kolejna opcja dla klientów sprowadzających samochód z USA lub Kanady. Aplikacja umożliwia autoryzowany dostęp do National Motor Vehicle Title Information System, w którym znajdują się informacje na temat zdecydowanej większości zarejestrowanych w Stanach samochodów. Firma oferuje wygenerowanie pojedynczego raportu, ale też przygotował opcję specjalnie dla klientów biznesowych, dzięki której można zamawiać wiele raportów w ramach opłacanego co miesiąc abonamentu.

Czytaj również:  Satelitarny internet zmorą telekomów. Kiedy trafi do Polski i ile będzie kosztował?

EpicVIN

Stosunkowo tani dekoder VIN, dzięki któremu uzyskamy dostęp do najważniejszych informacji dotyczących historii danego auta, takich jak rocznik, typ silnika, wyposażenie, historia serwisowania oraz obecność w bazach pojazdów kradzionych. EpicVIN również korzysta z National Motor Vehicle Title Information System, co czyni go wiarygodnym narzędziem w sprawdzeniu samochodu ze Stanów Zjednoczonych, jednak nie posiada bazy aut sprowadzanych z europejskich krajów, co mocno ogranicza jego użyteczność dla polskich klientów.