Jak stały dostęp do informacji biznesowych zwiększa szanse na sukces w inwestowaniu?

0
ceo.com.pl

Zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem i masz nadzieję na spore zwroty z inwestycji? Już zaczynasz się zastanawiać nad tym, na co przeznaczysz zarobione w ten sposób pieniądze? Pamiętaj, że rynek kapitałowy wiąże się swoimi prawami. Nigdy nie masz tak naprawdę pewności, czy świetnie prosperująca spółka nagle nie zacznie tracić w notowaniach giełdowych.

Nie podchodź do inwestowania jak do hazardu

Sporo początkujących inwestorów myśli o inwestowaniu jako okazji na łatwe i szybkie zarobienie sporej kwoty pieniędzy. Zwykle nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że najprawdopodobniej prędzej czy później poniosą straty. Jest to niemal nieuniknione, ponieważ nie sposób przewidzieć w porę wszystkich czynników, które mogą przesądzić o sytuacji na giełdzie czy rynku walutowym. Częstym błędem są próby szybkiego odegrania się w przypadku niepowodzenia. Wówczas zaczynamy inwestować coraz większe kwoty, licząc na to, że w końcu uśmiechnie się do nas szczęście.

Warto jednak być świadomym tego, że inwestowanie to nie gra hazardowa. Każda decyzja o zakupie czy sprzedaży aktywów powinna zostać poprzedzona dokładną analizą. Ważne jest to, aby być na bieżąco z wszelkimi doniesieniami z rynku, które mogłyby wpłynąć na nagłe odwrócenie dotychczasowego trendu. Są to na przykład informacje polityczne, gospodarcze czy prawne. Istotne jest zwłaszcza to, aby nie umknęły nasze uwadze wiadomości dotyczące spadku zysków firmy, zmiany zarządu, planów restrukturyzacyjnych czy zmian w otoczeniu konkurencyjnym. Dobrze jest więc zadbać o to, by zapewnić sobie stały dostęp do aktualnych newsów biznesowych. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku internetowe blogi finansowe, a także portale biznesowe, takie jak chociażby PolsatNews.pl. Najnowsze informacje są tam zamieszczane 24 godziny na dobę i można być pewnym ich wysokiej wiarygodności.

Inwestuj tylko w to, co sam rozumiesz

Jedna z kluczowych zasad inwestowania przestrzega, aby inwestować pieniądze jedynie w te aktywa, które sami rozumiemy. Ryzykowne jest poleganie jedynie na opiniach i prognozach ekspertów, nawet jeżeli są do profesorowie ekonomii z wieloletnim doświadczeniem. Pamiętaj, że to jedynie Ty sam ponosisz konsekwencje błędnych decyzji. Ekspert może jedynie wskazać najbardziej prawdopodobny rozwój sytuacji na rynku, bazując na dostępnych w danym momencie przesłankach. Czynniki mogące mieć wpływ na notowania dynamicznie się jednak zmieniają – często nawet w ciągu kilku dni. Dlatego tak istotne jest, aby na bieżąco je monitorować. Dzięki temu nawet w przypadku niewłaściwych wyborów, będziesz w stanie w porę się wycofać, unikając w ten sposób dalszych strat.

Czytaj również:  Polski rząd kusi obligacjami

Pamiętaj też o tym, żeby inwestować jedynie nadwyżki finansowe. Każdy inwestor powinien mieć na uwadze, że niepowodzenia są nieuniknione. Zastanów się zatem, czy na pewno strata zainwestowanych pieniędzy nie będzie zbyt dotkliwa dla Ciebie i Twojej rodziny. Inwestowanie to zazwyczaj ciężka i żmudna praca, która wymaga codziennej analizy. Ogromne zyski w krótkim czasie osiągają jedynie nieliczni spekulanci. Możesz jednak znacząco zwiększyć swoje szanse na zwroty z inwestycji – pomoże Ci w tym bieżąca analiza informacji ze świata biznesowego.