Jakiej pracy szukają Polacy?

0
rekrutacja

Pod koniec ubiegłego roku Polacy postanowili, że w nadchodzącym 2018 roku otworzą się na zmiany, szczególnie zawodowe. W badaniu Praca.pl 40% wszystkich ankietowanych, w ramach noworocznych postanowień wybrało właśnie zmianę pracę.

Postanowienia noworoczne to jedno, a realizacja to drugie. 20% uczestników badania przyznało, że zeszłorocznych postanowień niestety nie zrealizował. A jak będzie w tym roku? Badanie Work Service pokazało, że co piaty Polak myśli o zmianie pracy na przestrzeni najbliższych 2 lat.

W pierwszych dwóch miesiącach roku w wyszukiwarce ofert pracy na portalu Praca.pl zanotowano prawie 500 000 unikalnych wyszukiwań ogłoszeń. Oznacza to, że Polacy szukają aktywnie. Co interesuje ich najbardziej?

Na czele rankingu znajdują się zawody związane z transportem. Ponad 13 800 unikalnych wyszukiwań dotyczyło ogłoszeń o pracę dla kierowców, zarówno zwykłych, jak i na samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony (kategoria C+E).

W dalszej kolejności szukający pracy byli zainteresowani zatrudnieniem w handlu w charakterze przedstawiciela handlowego, a także sprzedawcy. Takie hasła były użyte w wyszukiwarce prawie 8 000 razy. W czołówce pod względem wyszukiwania znalazły się też takie hasła i profesje jak: pracownik biurowy, księgowy i kierownik. Pracownicy szukają_infografika

Analizując ilość CV przesłanych na zamieszczone na Praca.pl ogłoszenia rekrutacyjne obserwujemy, że od wielu miesięcy największym zainteresowaniem cieszą się ogłoszenia na asystenta/tkę ds. administracji biurowej – notujemy ponad 100 aplikacji na jedną ofertę.

Brakuje rąk do pracy

Ludzie szukają pracy, a pracodawcy szukają pracowników. Trzecia edycja badania Barometr Zawodów realizowana na zlecenie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wykazała, jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach.

Braki pracowników będą najbardziej odczuwalne w branży budowlanej, transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej. Skąd się biorą problemy ze znalezieniem pracowników w tych branżach? Według barometru wpływ na to mają m.in. mało ciekawe i słabo płatne oferty pracy czy też brak niezbędnych umiejętności u kandydatów oraz ich niewystarczające doświadczenie zawodowe.

Czytaj również:  TOP 3 zawody w IT z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją (inne niż programista)

Na Praca.pl najczęściej pojawiają się ogłoszenia z obszaru sprzedaży i obsługi klienta, produkcji oraz pracy fizycznej.Pracodawcy szukają_infografika

W 2018 roku pracodawców czekają dalsze problemy ze znalezieniem pracowników. To dobre wieści dla pracowników, gdyż zwiększa to szanse na lepsze warunki zatrudnienia, w szczególności wyższe wynagrodzenie. Z kolei problemem firm może być to, że niedobór siły roboczej  wpłynie na zwolnienie tempa ich rozwoju.