Janet Yellen nie przewiduje kolejnego kryzysu za naszego życia

0

Bardzo odważna wypowiedź szefowej FED na temat kryzysów gospodarczych. Banki w USA gotowe na ewentualne zawirowania. Rośnie optymizm we Francji.

Brak kryzysów na horyzoncie?

Zdarzają się prognozy w przypadku, których już w momencie ich tworzenia wiadomo, że są bardzo odważne. Wiadomo również, że są szybko notowane, bo będzie dobra okazja by je wypomnieć. Taką myśl popełniła właśnie prezes FED. Janet Yellen mówiąc o możliwym kolejnym kryzysie powiedziała, że fakt, że nie będzie go w ogóle jest prawdopodobnie zbyt daleko idący, ale wyraziła nadzieję, że za naszego życia to się nie wydarzy. Warto zwrócić uwagę, że Pani Janet Yellen już 70 lat. Z jednej strony to dużo, ale ostatnie duże kryzysy miały miejsce w latach 2000 i 2008. Jeżeli zadziała statystyka powinna nie tylko dożyć kolejnego, ale również zrobić to na obecnym stanowisku, a wtedy z pewnością ta wypowiedź nie raz jeszcze zostanie wypomniana.

Dobre wyniki stress testów amerykańskich banków

Na rynek trafiły wyniki prowadzony testów co by się stało z amerykańskim systemem bankowym w przypadku pojawienia się kolejnej fali kryzysu. System bankowy jest silnie dokapitalizowany przez ostatnie lata ograniczonej wypłaty dywidend. Test wypadł pomyślnie, jednak były również analizowane scenariusze w których w przypadku globalnej recesji wiele banków gwałtownie zmniejszać swoją wypłacalność. Dane te spowodowały wzrost optymizmu i wzrosty na amerykańskiej giełdzie. Gorzej wypadł natomiast dolar, który kolejny dzień traci. Na początku tygodnia wielu analityków uważało poziom na EURUSD 1,13 za nieprzekraczalny. Od rana oglądamy już nawet 1,14 a ruch trwa.

Rosną nadzieje we Francji

Po wygranych przez Emmanuela Macrona wyborach prezydenckich oraz wspieraną przez niego formację wyborach parlamentarnych rośnie optymizm w biznesie. Indeks nastrojów gospodarczy wzrósł do 108 punktów. To 5 punktowy wzrost od maja. Spadają obawy o poziom bezrobocia oraz inflacji. Rośnie ocena standardu życia a większość gospodarstw deklaruje, że w ciągu roku będą w stanie oszczędzać. Nie jest to oczywiście wpływ działań obecnego prezydenta, gdyż jest on za krótko na stanowisku. Warto natomiast zwrócić uwagę, że przy takim poziomie optymizmu szybko powinno się to przełożyć na konsumpcję i inwestycje co będzie widać w twardych danych.

Czytaj również:  Dolar dyktuje warunki na rynku

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl