Kiedy warto jest kupować odnowiony sprzęt elektroniczny?

Kiedy warto jest kupować odnowiony sprzęt elektroniczny

Prawdopodobnie zauważyłeś, że coraz większa ilość producentów zaczyna oferować odnowione wersje swoich produktów. Zastanawiasz się, kiedy warto kupować takie urządzenia, co kupować i czym należy się kierować podczas zakupu? Sprawdź już teraz!

Sprzęt odnowiony, a używany – różnice

Podczas kupowania elektroniki z drugiej ręki należy przede wszystkim znać różnicę pomiędzy sprzętem używanym, a odnowionym. Sprzęt używany, jak sama nazwa wskazuje, to taki, który był normalnie użytkowany, a następnie wystawiony na sprzedaż. Używana elektronika sprzedawana jest w takiej formie, jak przedstawiana – bez upewnienia się, czy komponenty są w 100% sprawne oraz bez gwarancji, że sprzęt posłuży jeszcze przez długi czas.

Produkt odnowiony to taki, który powrócił do producenta, często nieużywany, który został sprawdzony pod kątem usterek, naprawiony (w razie potrzeby), a następnie wystawiony na sprzedaż. Od strony technicznej, taka elektronika nie odbiega funkcjonalnością w żadnym stopniu od produktu nowego oraz posiada pełną gwarancję. Jakie są więc różnice? Oczywiście jest to cena, która potrafi być zdecydowanie niższa. Nie należy także zapomnieć o ochronie środowiska oraz mniejszej ilości zanieczyszczeń.

Co warto kupować?

Dobrym przykładem typu odnowionej elektroniki, który warto jest kupować to np. sprzęt sieciowy CISCO refurbished (z ang. odnowiony). Dlaczego? Po pierwsze oszczędność ceny! Zniżki na tego rodzaju sprzęt potrafią być naprawdę duże. Liczy się także niezawodność – CISCO to marka o ugruntowanej pozycji, a produkowany przez nich sprzęt sieciowy jest naprawdę wytrzymały. Ważny się także sposób użytkowania – sprzęt sieciowy nie jest narażony na zmęczenie materiału spowodowane np. ciągłym przenoszeniem.

Myśląc o zakupie odnowionego produktu, należy mieć na uwadze także jakość materiałów zewnętrznych, a w przypadku bardziej rozbudowanych urządzeń, także podzespołów, jak ma to miejsce np. w laptopach. W takim przypadku warto jest się zdecydować na laptopy renomowanych marek. Gwarantuje to, że odnowiony komputer posłuży Ci jeszcze długo, nawet po skończeniu gwarancji.

Zakup jakiegokolwiek sprzętu, w tym odnowionego, rozpocząć należy od przeszukania Internetu. Twoim celem będzie odnalezienie możliwych wad produkcyjnych interesującego Cię modelu. Dzięki temu poznasz szczegóły dotyczące danych urządzeń, które pozwolą zaoszczędzić Ci w przyszłości wiele nerwów. Dowiesz się, np. że komputer posiada notoryczne problemy z klawiaturą, jak to miało miejsce aż w trzech generacjach Macbook Pro. Co z tego, że komputer posiadać będzie rozszerzoną gwarancję, jak co parę miesięcy trzeba będzie zlecać naprawę, która trwa tygodnie.

Coraz to większym zainteresowaniem cieszą się także odnowione i powystawowe smartfony. Nic w tym dziwnego – co roku produkowanych jest dziesiątki nowych modeli, a część klientów potrafi przesiadać się na nowe urządzenia parę razy w roku. Powstały nawet specjalne programy wymiany oferowane przez producentów, które pozwolą Ci na zmianę Twojego urządzenia na najnowsze (oczywiście za dopłatą). Owe programy generują także dużą ilość używanych urządzeń, które następnie są odnawiane, sprawdzane oraz otrzymują pełną gwarancję. Jak tylko nie przeszkadza Ci posiadanie urządzenia poprzedniej generacji, zakup odnowionego telefonu zaoszczędzi Ci dużą ilość pieniędzy. Czym należy się kierować podczas takiego zakupu? Największą uwagę należy zwrócić na to, czy urządzenie jest wyposażone także we wszystkie akcesoria, jak np. słuchawki i instrukcje.

Na co należy zwracać uwagę kupując odnowione produkty

Bez względu na rodzaj urządzenia, kupując odnowione produkty warto jest zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • Polityka zwrotów. Sprawdź, ile masz czasu na zwrot zakupionego produktu, nawet w przypadku, gdy jest on w 100% sprawny. Czasami po prostu nie będziesz zadowolony z zakupu bądź produkt nie spełnia Twoich oczekiwań. Niektóre firmy oferować mogą 14 dni, inne 30, a duże sieci – nawet 90 dni.
  • Gwarancja. Odnowiony produkt sprzedawany przez producenta lub autoryzowanego sprzedawcę powinien mieć gwarancję, przynajmniej roczną. Oferowanie np. 1-miesięcznej gwarancji “rozruchowej” nie wróży niczego dobrego. W zależności od przeznaczenia produktu, możesz nawet otrzymać 2- lub 3-letnią gwarancję – jak ma to miejsce w omawiany wcześniej sprzęcie sieciowym.
  • “Certyfikowane” odnowienie. Nie wszystkie odnowione produkty będą takie same. Staraj się kupować certyfikowane produkty, oferowane na stronach internetowych producentów, lub też autoryzowanych sprzedawców. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że otrzymasz profesjonalne wsparcie lub że firma, która sprzedała Ci sprzęt nie zapadnie się pod ziemię.