Koronawirus słabnie. Giełdy na nowych szczytach

giełda nowy jork USA

Ponownie spoglądając na notowania indeksów giełdowych od Azji, przez Europę po Stany Zjednoczone obserwujemy ogromny popyt na akcje, które windują indeksy giełdowe tamtejszych parkietów często na nowe historyczne maksima. Prym wiodą Stany Zjednoczone, a z nimi Niemcy z nowymi rekordami indeksu Dax. Szeroka hossa może być obecnie spowodowana tym, że zdecydowanie spada liczba nowych zachorowań spowodowanych koronawirusem. Jak poinformowała Chińska Narodowa Komisja Zdrowia, liczba nowych przypadków zachorowań jest najniższa od stycznia, co z kolei wzmaga nadzieje na to, że załamanie gospodarcze spowodowane wybuchem epidemii nie będzie aż tak duże, jak wcześniej szacowano. Inwestorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że najgorsze jest już za nami. Chińskie władze informują również, że epidemia może zakończyć się do kwietna.

Przechodząc do poszczególnych spółek pozytywną informacją dla Apple, ale także innych producentów sprzętu elektronicznego, jest informacja mówiąca o tym, że firma Foxconn zamierza wznowić 50 proc. swojej produkcji w Chinach do końca lutego. Wcześniej, po wstępnym otwarciu fabryki moce przerobowe sięgały jedynie 10 proc., co kładło się cieniem na notowaniach Apple. Co więcej, Foxconn będzie dążyć do tego, aby w marcu produkcja działała już na 80 proc.

Na Wall Street robi się coraz goręcej i coraz więcej mówi się o spółce Nvidia, która poda wyniki po zamknięciu sesji w czwartek 13 lutego. W ostatnim czasie co najmniej trzy firmy podniosły poziom ceny docelowej dla akcji spółki, oczekując dobrych wyników. Jefferies podniósł poziom docelowy z 255 USD do 315 USD. Z kolei w Susquehanna Financial Group wyznaczono poziom docelowy na 310 USD (podwyżka z 285 USD). Tymczasem Wedbush podniósł swoją cenę docelową do 295 USD z 243 USD. Cena akcji spółki Nvidia znajdowała się na poziomie 268 USD na zamknięciu sesji 11 lutego.

Pozytywna rekomendacja pojawiła się również dla giganta w świecie gamingu, czyli spółki Activision Blizzard. Spółka z kapitalizacją przekraczającą 47 mld USD otrzymała wzrost ceny docelowej akcji od SunTrust o 7 USD do poziomu 68 USD. Decyzja jest podyktowana solidnymi wynikami producenta gier za czwarty kwartał oraz nowymi możliwymi tytułami, przyczyniającymi się do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników finansowych, jak Battle Royale, czyli darmowy tryb gry w Call of Duty Modern Warfare czy oczekiwaniem na kolejne Call of Duty, które zostanie zaprezentowane na wiosnę lub na konferencji E3.

Indeksy giełdowe na otwarciu sesji na Wall Street w środę 12 lutego pną się górę. S&P 500 zyskało 0,5 proc., Nasdaq Composite 0,6 proc., a Dow Jones osiągnął rekordowy poziom po wzroście o 0,6 proc.

Marcin Bogusz, Zarządzający, Copernicus Capital TFI S.A.