Krzysztof Szczerbacz: Czy Ukraińcy wyjada z Polski do Niemiec?

0

Czy istnieje realne zagrożenie, że obywatele Ukrainy pracujący obecnie w Polsce wyjadą do Niemiec w związku z potencjalnym szerszym otwarciem niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców? – komentarz ARC Rynek i Opinia na podstawie wyników badania zrealizowanego wśród Ukraińców.

Ostatnio pojawiły się w mediach informacje, że polscy pracodawcy mogą wkrótce stanąć przed wielkim problemem odpływu pracowników z Ukrainy z naszego kraju. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez naszą firmę wynika, że jest kilka typów ukraińskich pracowników w Polsce. Wśród nich są tacy, którzy regularnie przyjeżdżają tutaj do pracy i wracają na Ukrainę. Niektórzy jednorazowo, niektórzy regularnie, jednak ich domem i miejscem do życia pozostaje Ukraina. Oni nie zamierzają przenosić się do Polski na stałe. Ta grupa to 28% Ukraińców pracujących w Polsce. Są też ludzie młodzi, studenci, dla których Polska jest miejscem przejściowym i którzy w dużej mierze rozważają dalszą emigrację po ukończeniu studiów. Jednak największa grupa badanych – 38% – zamierza zostać w naszym kraju na stałe, a kolejne 24% jeszcze nie podjęło w tym zakresie żadnej decyzji. Z naszego badania wynika również, że Ukraińcy są bardzo zadowoleni z pobytu w naszym kraju, przede wszystkim z poziomu życia (88%), dostępności różnych usług (83%) i życzliwości Polaków (75%). Trzy czwarte Ukraińców ma stałą pracę, co trzeci pracuje w swoim zawodzie. Prawie połowa planuje kupić w Polsce nieruchomość.

Wygląda więc na to, że zdecydowana większość Ukraińców może chcieć nadal zostać w naszym kraju. Dlaczego?

Krzysztof Szczerbacz
Krzysztof Szczerbacz z ARC Rynek i Opinia

Krzysztof Szczerbacz z ARC Rynek i Opinia: W emigracji ważny jest nie tylko aspekt finansowy, lecz również społeczny i kulturowy. Język ukraiński jest podobny do polskiego, kulturowo również nasze narody są zbliżone. Można założyć, że dużo trudniej byłoby się odnaleźć Ukraińcom, zwłaszcza tym dojrzałym, z dziećmi w Niemczech niż w Polsce. To pokazuje, że obywatele Ukrainy odnaleźli w Polsce stabilizację i z pewnością nie jest to oczywiste, że ze względu na wyższe zarobki są gotowi emigrować dalej. Oczywiście są różne rodzaje prac i można przypuszczać, że otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Ukrainy może negatywnie wpłynąć na zatrudnienie przy pracach sezonowych, które nie wymagają znajomości języka oraz szczególnej aklimatyzacji w nowym miejscu. Bliskość kulturowa czy poczucie stabilizacji nie mają tutaj dużego znaczenia. Ważny jest jak najwyższy zarobek w jak najkrótszym czasie.

Ukraińcy dobrze czują się w Polsce

Źródło: ARC Rynek i Opinia, maj 2018

Dane pochodzą z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia miało na celu ustalenie zwyczajów konsumenckich i postaw obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Badanie zrealizowano metodą CAWI (ankiety online) oraz metodą wywiadów realizowanych z wykorzystaniem tabletów przez ankieterów. Realizacja badania miała charakter modułowy. Zrealizowano łącznie 532 wywiady. Badaną populację stanowili obywatele Ukrainy przebywający obecnie w Polsce. Respondentów nie rekrutowano wśród osób pracujących sezonowo na wsi (np. przy zbiorach owoców). Termin realizacji badania: kwiecień-maj 2018.

Czytaj również:  Jak postrzegają szefów pracownicy fizyczni? Analiza Pracuj.pl