Kupujesz dom? Sprawdź, co musisz wiedzieć o księgach wieczystych

Wakacje od fiskusa to 1000 zł oszczędności miesięcznie

Księgi wieczyste to dokumenty, które określają stan prawny nieruchomości. Osoby, planujące zakupienie domu na własność powinny być świadome tego, jak funkcjonują, przez jakie organy są prowadzone, co w nich jest zawarte, jak sprawdzić ich zapisy oraz w jaki sposób dokonywać w nich zmian. Na te pytania i jeszcze więcej odpowie poniższy tekst.

Ustrój ksiąg wieczystych w Polsce jest regulowany ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku, z poprawkami wprowadzonymi po rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2001 roku. Traktuje na ich temat również dział w kodeksie postępowania cywilnego. Prowadzone są przez wydziały ksiąg wieczystych w sądach rejonowych, które dokonują w nich wpisów. Wgląd do ksiąg jest jawny, jednak dostęp do ich akt mogą otrzymać jedynie osoby z interesem prawnym wobec ich założeń (muszą złożyć uprzednio wniosek o odpis ksiąg) oraz uprawnieni notariusze. Baza ksiąg wieczystych już jest w Internecie, można ją odwiedzić na:  http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html. Uzupełniana jest stale o starsze księgi, a wszystkie, które zostały założone po 2003 roku są już w niej automatycznie udostępniane.

Księgi wieczyste zawierają szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości. W pierwszym dziale opisują ich powierzchnię, przedstawiają dane z rejestru gruntów oraz prawa związane z własnością. Dział drugi informuje o właścicielach, wspólnocie właścicieli lub użytkownikach wieczystych. Na jego podstawie można ocenić, czy sprzedający jest rzeczywiście osobą decydującą o zbyciu nieruchomości. W bardzo ważnym dziale trzecim zapisane są prawa osobiste osób trzecich. Mogą do nich należeć między innymi prawa do korzystania z podjazdu na działkę, garażu, pomieszczeń gospodarczych i inne, bardzo istotne przy zakupie domu. Pojawiają się w nim także zapisy dotyczące roszczeń obciążających nieruchomość. Wyjątkiem są hipoteki, które znajdują się w dziale czwartym. Można w nim dowiedzieć się, czy na poczet danej nieruchomości nie został zaciągnięty kredyt hipoteczny i na jaką jest on kwotę. Zakupienie domu obciążonego podwyższa znacznie ryzyko zajęcia komorniczego w wyniku wszczęcia egzekucji wobec nierzetelnego wierzyciela. Nieruchomość może zostać przejęta przez komornika nawet jeśli zmieniła właściciela! Więcej uwagi należy poświęcić pozornie nic nieznaczącym wzmiankom, informującym o złożeniu skargi, wniosku, apelacji bądź kasacji. Mogą one sugerować toczące się postępowanie cywilne, w wyniku którego zmieni się stan prawny nieruchomości.

Księgi wieczyste są w całości prowadzone przez sądy, co oznacza, że do dokonywania w nich zmian nie jest uprawniony nawet właściciel nieruchomości. Każdy jednak może o takie korekty do sądu zawnioskować.

Zakup domu wiąże się z obsługą notarialną. Potwierdzeniem sprzedaży nieruchomości jest bowiem umowa nabycia własności w formie aktu notarialnego. Ten winien być napisany przez notariusza, w którego obecności musi zostać przeczytany i podpisany przez obie strony transakcji. Notariusz ma obowiązek zgłoszenia do sądu wieczystoksięgowego faktu zmiany właściciela. W ciągu trzech dni od sporządzenia aktu notarialnego powinien przesłać jego odpis do sądu oraz złożyć wniosek o dokonanie wpisu nowego właściciela. Może to także zrobić sam nabywca nieruchomości, jednak to nie powinno być konieczne.