Marcin Nieplowicz – główny ekonomista, Europejski Fundusz Leasingowy SA; o wynikach branży leasingowej za rok 2015,

samochód van transport kurier

49,8 mld zł – taką wartość osiągnęły inwestycje sfinansowane w ubiegłym roku przez branżę leasingową. W porównaniu do roku 2014 jest to wzrost – o 16,3%. Nie ma się co dziwić: polskie przedsiębiorstwa coraz częściej, zamiast kupować, biorą w leasing.

Leasing to obecnie drugie po kredytach inwestycyjnych zewnętrzne źródło finansowania inwestycji w polskiej gospodarce. Na koniec 2015 r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej wynosiła 87,8 mld zł (15,3% więcej niż 12 miesięcy wcześniej), podczas gdy wartość salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki – 101,4 mld zł.

Szacuje się, że z usług firm leasingowych korzysta ok. 500 tys. przedsiębiorstw, głównie małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorstw. W ubiegłym roku najwięcej inwestycji dotyczyło pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t (37,5%), maszyn i urządzeń (31,9%) oraz środków transportu ciężkiego (27,1%).

„Rok 2016 będzie kolejnym dobrym rokiem dla branży leasingowej. Prognozujemy, że firmy leasingowe sfinansują inwestycje warte prawie 57 mld zł. Oznacza to wzrost o 14%. Będzie on wynikał z rozwoju gospodarki oraz większego popytu na pojazdy lekkie, transport ciężki i maszyny” – mówi serwisowi infoWire.pl Marcin Nieplowicz, główny ekonomista Europejskiego Funduszu Leasingowego.