Monitoring do biura – wybór technologii przesyłu danych

0
Monitoring do biura – wybór technologii przesyłu danych

Decydując się na zabezpieczenie miejsca pracy, pierwsza myśl najczęściej dotyczy monitoringu. To jednak dopiero początek trudnego wyboru, jakim jest dopasowanie odpowiedniego monitoringu do biura. Kluczowym aspektem jest zwrócenie uwagi na technologię przesyłu danych.

Wybór monitoringu do biura

Obecnie rynek zabezpieczeń jest na tyle rozwinięty, że wybór odpowiednich wideorejestratorów wymaga pewnej podstawowej wiedzy. Można bowiem znaleźć wiele rozmaitych modeli, jednak będą się one różniły pod kątem licznych parametrów.

Dobry monitoring to kamery, które przede wszystkim obsługują wysoką rozdzielczość. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów można zobaczyć na nagrywanym obrazie. W trakcie powiększania grafiki wciąż wyraźne będą szczegóły takie jak np. numer tablicy rejestracyjnej lub detale twarzy.

Do zastosowań biurowych należy szukać monitoringu wewnętrznego. Jego budowa pozwala na bezproblemową rejestrację przestrzeni wewnątrz budynku. Do polecanych rodzajów wideorejestratorów należą między innymi kamery obrotowe, walcowe oraz kopułowe (kopułkowe). Te ostatnie charakteryzują się tym, że z zewnątrz nie jest możliwe określenie, w którym kierunku zorientowany jest obiektyw kamery.

Kamery do monitoringu a sposób transmisji danych

Wszystkie powyżej wymienione parametry są bardzo istotne przy wyborze dobrego monitoringu – zarówno do biura, jak i do domu. Innym często pomijanym, a bardzo ważnym czynnikiem jest sposób, w jaki zachodzi transmisja danych.

Kamera do monitoringu rejestruje obraz, a następnie transmituje go do centrali głównej połączonej z dyskiem twardym. Na tym ostatnim urządzeniu gromadzone są pliki, które później można odtworzyć. Istnieje kilka technologii przesyłu danych. Różnice między nimi wpływają na funkcjonalność systemu zabezpieczeń.

Po pierwsze, można wyróżnić tradycyjne kamery analogowe. To najstarsze rozwiązanie, które wciąż cieszy się dużą popularnością, ale głównie w zastosowaniach przemysłowych. Kamery analogowe – zgodnie z nazwą – podłączone są za pomocą kabli analogowych. Te zaś „transportują” dane do urządzenia magazynowego. Technologia często stosowana jest w przypadku większych pomieszczeń w systemach CCTV – w podziemnych halach parkingowych, dużych metrażowo hotelach czy w halach produkcyjnych.

Drugim wariantem, na który można się zdecydować, jest zakup kamer Wi-Fi/IP. Pracują one w obrębie sieci internetowej i to właśnie przez nie, przy użyciu chmury, przesyłają dane. Na uwagę zasługuje przede wszystkim technologia IP, ponieważ umożliwia uzyskanie bieżącego podglądu do wideorejestratorów z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Wystarczy tylko telefon z odpowiednim oprogramowaniem, zazwyczaj dostarczonym przez producenta, i dostęp do internetu.

Ostatnią i jednocześnie najnowszą technologią jest Power over Ethernet. W tym przypadku różnica dotyczy także zasilania. Monitoring PoE nie wymaga doprowadzenia dodatkowego kabla analogowego. Zasilanie i dane dostarczane są poprzez kabel ethernetowy.