Nauka parzenia kawy – warsztaty dla baristów

  kawa

  Warsztaty kawowe to świetny sposób na urozmaicenie firmowej imprezy czy branżowego eventu. Każdy zna różnicę w smaku pomiędzy rozpuszczalną kawą z automatu a prawdziwą aromatyczną kawą przyrządzoną z ziaren. Dlaczego by nie nauczyć się tego na własne potrzeby?

  Aromatyczny zapach roznoszący się w powietrzu, a przy zbliżeniu aromat wypełniający nozdrza. To zapach prawdziwej kawy. Świeżo palona kawa z kawiarni to rozkosz dla podniebienia, ale czy rzeczywiście stać nas na codzienne chodzenie do kawiarni? Kochasz prawdziwą kawę i nie wyobrażasz sobie poranka bez latte czy mocnego espresso? A co, gdyby nauczyć się samodzielnego parzenia prawdziwej kawy na szybkim kursie? Poznaj szkolenia baristyczne i ich możliwości.

  Warsztaty kawowe, czyli urządź kawiarnię w swojej kuchni

  Czym są szkolenia oraz warsztaty kawowe? To szybki, ale intensywny kurs parzenia kawy. Brzmi banalnie? Wcale taki nie jest. Praktyczne umiejętności są oczywiście podstawą, ale warsztaty dla baristów to także odpowiednia dawka wiedzy teoretycznej, dzięki której uczestnicy mogą przyswoić szerszą wiedzę na temat brązowego napoju.

  Sztuka parzenia kawy nie bez powodu tak jest nazywana. Każda osoba potrafi rozpoznać różnicę pomiędzy rozpuszczalnym napojem z automatu a prawdziwą aromatyczną kawą zaparzoną ze świeżo zmielonych ziaren. Świadomość tego, co spożywamy i co pijemy jest wśród Polaków coraz większa. Wielu z nas woli posiłki i napoje przyrządzone z naturalnych i wysokogatunkowych składników. A zwłaszcza, kiedy sami przyrządzamy je od A do Z.

  Komu mogą przydać się warsztaty i szkolenia baristyczne? W zasadzie każdemu. Pierwsza grupa to  amatorzy, którzy chcą nauczyć się jak przyrządzać kawę tak jak w kawiarni. Powody mogą być różne. Zamiłowanie do tego aromatycznego napoju czy chęć wyczerpania możliwości nowo zakupionego ekspresu ciśnieniowego. Drugą grupą uczestników szkoleń są początkujący bariści. Przeważnie chcą nauczyć się podstaw, poznać najpopularniejsze metody parzenia kawy i sprawdzone przepisy na espresso, latte czy macchiato.

  Warsztaty baristyczne na imprezie firmowej? Tak, poproszę!

  Trzecią grupą są natomiast uczestnicy firmowych imprez integracyjnych. Nowocześni pracodawcy coraz chętniej urozmaicają spotkanie pracownicze poprzez pokazy kulinarne czy właśnie warsztaty z parzenia kawy. Ich rosnąca popularność dowodzi, iż jest to dobry pomysł na wzbogacenie programu konferencji, imprez branżowych i innych eventów. Uczestnicy doceniają starania pracodawców i organizatorów, a przede wszystkim wynoszą praktyczną wiedzę, która przyda się im na co dzień. Wszak wiadomo, że nie ma biura, w którym nie byłoby silnej reprezentacji kawoszy.

  Dlaczego jeszcze warto zorganizować warsztaty baristyczne podczas imprez firmowych i branżowych eventów? Tego typu atrakcję może połączyć np. z pokazem baristycznym oraz cateringiem kawowym. Zatrudnienie na wieczór profesjonalnych baristów to nie tylko okazja to kosztowania różnych rodzajów aromatycznych kaw. To również sposobność, aby dowiedzieć się więcej o tym popularnym napoju.

  Ale szkolenie kawowe przynosi więcej korzyści niż sądzimy. Przede wszystkim wpływa bardzo dobrze na wizerunek marki jako nowoczesnej i dbającej o uczestników wydarzeń. Każdy organizator chce, aby ich wydarzenie zostało w pamięci gości na dłużej. Warsztaty z przygotowywania kawy z pewnością zaskoczą i oczarują uczestników.

  Jak zorganizować szkolenie kawowe? Pomoże Mobilny Barista

  Teraz zostaje pytanie: jak zorganizować warsztaty kawowe? Wszak potrzebny jest do tego profesjonalny sprzęt, spory zapas składników oraz oczywiście dobry instruktor. Istnieją firmy, które specjalizują się w przeprowadzaniu tego typu imprez. Jedną z nich jest firma mobilnybarista.pl. Jak sama nazwa wskazuje przedstawiciele ów firmy organizują pokazy i warsztaty w dowolnym miejscu. Posiadają specjalnie przystosowane stanowiska, które można rozstawić na imprezach typu konferencja, pokaz, event czy szkolenie biznesowe.

  Mobilny Barista to firma, której warsztaty nie ograniczają się tylko do nauki parzenia kawy. Program może zostać wzbogacony o szkolenie z wiedzy na temat kawy czy szkolenie latte art. Ponadto uczestnicy warsztatów mogą zgłębić wiedzę praktyczną na temat tak zwanej sensoryki w kawie. Polega ona na rozwijaniu umiejętności wyczuwania smaków i aromatów. Taką umiejętność łatwo jest później przełożyć na umiejętność wyczuwania różnicy w jakości różnych ziaren. Do tego firma zapewnia np. warsztat przygotowywania poprawnego espresso, warsztat Home Barista szkolący jak zaparzyć dobrą kawę w domu przy użyciu różnych metod oraz warsztat latte art, czyli naukę malowanie mlekiem.

  Nowoczesny branding z kawą w tle

  Wspomniana firma organizuje także warsztaty herbaciane. To świetny pomysł na to, aby ożywić nieco nudną konferencję lub poluzować atmosferę sztywnego spotkania branży. Mobilny Barista jest elastyczny jeśli chodzi o dopasowanie do wymagań marketingowych danego organizatora. Nie ma najmniejszego problemu, aby umieścić logo danej firmy na froncie baru, na papierowych kubkach czy fartuchu baristy. A jako bonus? Logo firmy w formie piankowego wzoru na powierzchni kawy.