Nominacja nowego ministra finansów może wpłynąć korzystnie na rynki

0

CEO Magazyn Polska

Odpowiednia komunikacja z rynkiem i budowanie jasnej strategii finansowej kraju – to najważniejsze zadania, jakie stoją przed nowym ministrem finansów. Słabą stroną Mateusza Szczurka, który zastąpi Jacka Rostowskiego, może być to, że nigdy nie był urzędnikiem – uważa ekonomista, prof. Krzysztof Opolski. Mocną – jego wykształcenie i doświadczenie w bankowości.

W moim przekonaniu może mu się udać, dlatego że ma jasną perspektywę, jest to człowiek kompetentny, który nie musi za wszelką cenę trzymać się stołka, nie boi się tych układów politycznych. Może mieć wizję, a jako młody człowiek na pewno ją ma, poprawienia sytuacji w finansach i relacji między rozmaitymi podmiotami finansowymi – uważa prof. Krzysztof Opolski, ekonomista z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy minister finansów Mateusz Szczurek, który zastąpił Jacka Rostowskiego, nie będzie miał możliwości dokonania znaczących zmian w polityce budżetowej. Jest ona w znacznej mierze uzależniona od graczy zagranicznych, zwłaszcza od UE.

 – Musi kontynuować to, co robił jego poprzednik, uwzględniając różnego rodzaju rozwiązania na poziomie UE, takie jak chociażby redukcja deficytu finansów publicznych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Krzysztof Opolski.

Mateusz Szczurek jest doktorem ekonomii, który uzyskał stopień naukowy na University of Sussex w Wielkiej Brytanii. W okresie 1997-2011 pracował jako główny ekonomista ING Barings, a następnie główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Ostatnio był głównym ekonomistą grupy na Europę Środkową i Wschodnią. Pracuje także jako wykładowca uniwersytecki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex oraz Goethe Business School we Frankfurcie. Zdaniem prof. Opolskiego, jego wykształcenie będzie atutem.

 – Na pewno słabszą stroną Szczurka może być to, że nigdy nie był urzędnikiem, a jednak minister to jest urzędnik, który musi wykonywać bardzo wiele mozolnej pracy urzędniczej, podpisywać dziesiątki dokumentów i budować zaufanie do swojego olbrzymiego zespołu – podkreśla prof. Opolski.

Czytaj również:  Powstanie nowa unijna strategia dla obszaru Karpat. Przełoży się na skokowy rozwój tego regionu

Jako najważniejsze, pierwsze zadanie nowego ministra ekonomista wymienia odpowiedni dobór kadr. W kolejnych miesiącach Szczurek powinien natomiast się skupić na umiejętnej komunikacji z rynkiem i budowaniu jasnej strategii finansowej Polski.

 – Minister w dużej mierze jest wykonawcą strategii, która jest zbudowana poprzez całe gremium ludzi rządzących naszym krajem, ale może wymuszać na ministrach, czy może nawet na premierze, zbudowanie takiej strategii rozwoju kraju, gdzie strategia finansowa będzie jedną z substrategii. Jeśli uda mu się to zrobić, będziemy mieli jasną wizję, do czego zmierzamy, co chcemy osiągnąć – twierdzi ekonomista.

Finansiści są zadowoleni

Nominacja związanego z bankowością Szczurka to dobra wiadomość dla sektora finansowego.

 – Ta nominacja jest o tyle cenna, że jest to człowiek rynków i taki też będzie jego sposób komunikowania się z rynkami, patrzenia na świat finansów i ekonomii – mówi Newserii Biznes Jarosław Dąbrowski, prezes Domu Maklerskiego DF Capital.