Obama, Jan Paweł II, Bin Laden – co ich łączy?

raporty praca biuro

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych była najczęściej podejmowanym tematem w telewizyjnych serwisach informacyjnych w maju. Niewiele mniej dziennikarze mówili o beatyfikacji Jana Pawła II oraz śmierci Osamy Bin Ladena ‑ podał „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” w oparciu o wyniki badania „Cztery Stacje”.

Tematy dotyczące tych trzech osób zdominowały serwisy informacyjne. O samej wizycie Obamy przygotowano 59 materiałów. Do tej kategorii zaliczają się także zapowiedzi oraz echa rozmów z prezydentem USA. Najwięcej z nich wyemitowano w „Panoramie”, natomiast najmniej w „Wiadomościach”. Podobna relacja dotyczy tematów politycznych ogółem. Również tych dziennikarze serwisu TVP2 przygotowali najwięcej, w przeciwieństwie do ich kolegów z TVP1.

W relacjonowaniu wydarzeń związanych z beatyfikacją Jana Pawła II zdecydowanie przewodziły redakcje telewizji publicznej. Serwisy nadawców prywatnych przygotowały łącznie tylko 36 proc. materiałów na ten temat. „Fakty” i „Wydarzenia” razem wyemitowały ich tyle, ile sama „Panorama”. Trzeci z najpopularniejszych tematów w maju – śmierć Osamy Bin Ladena – najbardziej zainteresował reporterów TVN-u. Ponad dwa razy rzadziej mówiono o nim w „Wydarzeniach”. Zabicie terrorysty numer jeden było jednocześnie najczęściej podnoszonym tematem miesiąca w „Faktach”.

Tematów politycznych zaserwowano widzom 262, czyli 21 proc. całego przekazu informacyjnego. To aż o 11 proc. więcej, aniżeli w kwietniu. Polityka wyprzedziła doniesienia o przestępstwach i rozprawach sądowych, tematy społeczne i obyczajowe, a także tragedie i katastrofy. Dopiero na piątym miejscu w zestawieniu tematów ogólnych znalazły się ekonomia i gospodarka. Dużo mniej doniesień dotyczyło sportu oraz Kościoła, religii i etyki.

Zdecydowanie najczęściej spośród polityków wypowiadali się premier i członkowie rządu – w sumie niemal 300 razy (na prawie tysiąc wypowiedzi polityków w miesiącu). Partią, której członkowie występowali na ekranach telewizyjnych najczęściej i byli podpisywani jej nazwą, okazało się Prawo i Sprawiedliwość (188), przed Platformą Obywatelską (174). Czwarty był Sojusz Lewicy Demokratycznej (132), który wyprzedził Prezydenta i jego kancelarię (80).

Analiza głównych wydań dzienników informacyjnych przeprowadzona została na podstawie monitoringu „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”. Pod uwagę wzięto wszystkie materiały wyemitowane od 1 do 31 maja 2011 roku. Badanie „Cztery Stacje” prowadzone jest przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” cyklicznie od 1 września 2008 roku.

Pełny raport: http://www.press-service.com.pl/pl/analiza-glownych-wydan-dzienniko/