Od 31 lipca krajowe dane geodezyjne dostępne bez opłat. Co to oznacza dla biznesu?

    geodezja geodeta

    Dziś, 31 lipca, wchodzi w życie nowelizacja ustawy dot. prawa geodezyjnego i kartograficznego. Główny Geodeta Kraju, dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wprowadził zmiany, według których znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.

    Znowelizowane przepisy przewidują przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach.

     Jednak, co oznacza ten krok dla przedsiębiorcy?

    • Oszczędność kosztów i czasu uzyskania danych geodezyjnych;
    • usprawnienie procesu uwolnienia działek przez powiaty;
    • minimalizację formalności związanych z uzyskaniem potrzebnych materiałów;
    • wykorzystanie danych przestrzennych do usprawnienia bieżących procesów przedsiębiorstwa;
    • nowe możliwości biznesowe wynikające z analizy danych topograficznych i in.

    „Wejście w życie znowelizowanej ustawy otwiera przed światem biznesu zupełnie nowe możliwości w zakresie wykorzystania danych przestrzennych. Dzięki uwolnieniu danych, przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie wyszukiwać konkretne lokalizacje, nieruchomości czy działki wg określonych parametrów. Szczegółowe korzyści muszą dostrzec firmy działające w branży architektonicznej, budowlanej i pokrewnych, ale też na przykład fotowoltaiczne. Do tej pory proces ten był skomplikowany i czasochłonny, a dostęp do danych związany również z opłatami. Zmiany w prawie otworzą wiele drzwi przed firmami, które zdecydują się sięgnąć po tego typu informacje i zbudują w oparciu o nie swoją przewagę konkurencyjną. W zasięgu ręki mogą się znaleźć zdjęcia lotnicze całej Polski, mapy pokazujące wszystkie drogi, obiekty topograficzne czy zabudowania. Obecnie nie wiadomo jeszcze w jaki dokładnie sposób sektor publiczny udostępni uwolnione dane, natomiast niektóre Wojewódzkie Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej już rozpoczęły prace nad technologiami, które umożliwią im korzystanie z uwolnionych danych” – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.

    Szczegółowych odpowiedzi odnośnie otwierających się możliwości dla sektora biznesowego związanych z bezpłatnym dostępem do danych topograficznych chętnie udzieli Sławomir Hemerling-Kowalczyk, Prezes GIAP i Członek Zarządu Sputnik Software. Ekspert reprezentuje lidera polskiego rynku rozwiązań technologicznych dla sektora publicznego. Obecnie GIAP jako jedyna spółka w Polsce rozpoczął realizację prac nad oprogramowaniem, które umożliwi Wojewódzkim Ośrodkom Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w województwach lubuskim i podkarpackim udostępnienie danych geodezyjnych mieszkańcom i przedsiębiorcom. Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu mailowego, bądź rozmowy telefonicznej/online z ekspertem.