Odszkodowania w UK – jak się o nie starać?

odszkodowania UK

Przebywając w kraju, jak i za granicą warto znać swoje prawa i ubiegać się o nie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie w UK należy nam się tak samo jak w Polsce niezależnie od tego, czy jesteśmy tam w pracy, czy na wakacjach. Czy jednak wiemy, kiedy możemy się o nie starać i kto nam pomoże z zagranicznymi przepisami prawa ubezpieczeniowego?

  1. Dlaczego warto się starać o odszkodowania w UK?
  2. Kto może się ubiegać się o odszkodowanie?

Dlaczego warto się starać o odszkodowania w UK?

Bardzo często zdarza się, że przebywając za granicą, możemy czuć się zagubieni. Inna kultura, odmienne przepisy w prawie, a także obcy język sprawiają, że starania się o odszkodowania w UK mogą być utrudnione. Pamiętajmy jednakże, że prawo stoi po naszej stronie. Dlatego, jeśli uważamy, że przysługuje nam odszkodowanie, powinniśmy o nie wystąpić.

Wypadki niestety zdarzają się na co dzień i niezależnie od szerokości geograficznej. Kontuzje, wypadki samochodowe, śliskie chodniki, brak przestrzegania przez innych zasad BHP – nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wszystkim. Pamiętajmy także, że fizyczny uraz wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale również na psychikę, jak i na ograniczenia w funkcjonowaniu na co dzień. Dlatego warto w takich przypadkach walczyć o odszkodowania w UK.

Kto może się ubiegać o odszkodowanie?

Oczywiście odszkodowanie w UK nie będzie nam się należało w każdym przypadku. Warto mieć zatem świadomość podstawowych przepisów prawnych oraz tego, jak funkcjonuje tamtejszy system odszkodowań. Jeśli nie chcemy występować o swoje prawa samodzielnie, zawsze możemy skorzystać z pomocy dedykowanych firm. Najlepiej zaś, żeby były one polskimi pośrednikami, działającymi na miejscu i oferującymi takie usługi jak odszkodowania Anglia.

Kiedy zatem możemy się starać o rekompensatę za poniesiony uszczerbek na zdrowiu? Przede wszystkim najważniejsze jest to, abyśmy nie byli stroną sprawczą. Jeśli jesteśmy ofiarami i nie mieliśmy wpływu na przebieg zdarzenia, czyli mieliśmy np.: założony kask na budowie, to możemy występować o odszkodowania powypadkowe UK.

Ważne jest także to, kiedy zdarzenie miało miejsce. Całe szczęście brytyjskie przepisy prawa dają nam sporo czasu na przygotowanie się i zebranie wszystkich dowodów. Mamy zatem aż 3 lata do przedawnienia się sprawy. Pamiętajmy przy tym, że jeżeli proces sądowy jest już w trakcie, przedawnienie nie ma zastosowania. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Jeśli dziecko uległo wypadkowi, kiedy było niepełnoletnie, to przedawnienie ma miejsce dopiero 3 lata po osiągnięciu dorosłości. Dlatego wbrew pozorom ubieganie się o odszkodowanie w UK nie jest wcale takie trudne i warto z niego skorzystać, kiedy zdarzy się wypadek.