Osiem trendów, które odmienią polski rynek powierzchni biurowych w 2020 roku

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

1) Wzrośnie popyt na biura swing space

Z roku na rok dla tradycyjnego biurowca coraz większą wartością staje się przestrzeń elastyczna, która może służyć za miejsce przejściowe (swing space), ułatwiające przeprowadzkę lub – w szczególności – ułatwiające proces rozwoju na nowym rynku poprzez ofertę biurową rosnącą wraz z oczekiwaniami i wymaganiami klienta. Rośnie więc liczba potrzeb i zastosowań elastycznych powierzchni biurowych na rynku, do których operatorzy biurowi na bieżąco muszą dostosowywać swoje oferty. Operatorzy, którzy nie dysponują przestrzenią typu swing mogą tracić na konkurencyjności w tym bardzo rozwojowym segmencie rynku.

2) Korporacje napędzą portfele operatorów

W branży znacząco rośnie zaufanie dużych firm oraz korporacji do konceptu biur flex. W 2019 roku Business Link odnotował ponad 130% wzrost udziału dużych firm (od 50 do 249 osób, oraz większych niż 250 osób) w puli wszystkich klientów. Jednym z powodów rosnącego zaufania dużych podmiotów do tego modelu najmu powierzchni jest większa wiarygodność, podparta również dobrymi doświadczeniami firm, które już wcześniej przetarły szlaki jako najemcy. W pozyskiwaniu klientów korporacyjnych najłatwiej będzie operatorom z silnymi właścicielami, mogącymi się pochwali ugruntowaną i stabilną pozycją na rynku.

3) Rosnąć będą powierzchnie, a nie liczba biur

Operatorzy biurowi coraz częściej dostrzegają, że optymalizacja kosztów oparta na efekcie skali nie polega już wyłącznie na zwiększaniu liczby placówek, a raczej na zwiększaniu dostępnego metrażu w zajmowanych już lokalizacjach. Takie podejście wpisuje się w znaną już diagnozę, wskazująca, że przyszłość coworkingu zależeć będzie nie od pojedynczych klientów, a od silnych, dużych korporacji. Operatorzy potrafią także doskonale liczyć. Wiedzą, że bardziej opłaca im się zatrudnić 4 osoby do obsługi 2 tysięcy metrów kwadratowych w jednej lokalizacji, niż 4 osoby do obsługi 4 różnych biur po 500 m2.

4) „Jedno biurko” usprawni działalność mobilnych zespołów

Na rynku zmienia się podejście do pracy zdalnej. Pracownicy coraz mniej chętnie pracują w przestrzeni publicznej, a nie zawsze mają możliwość pracy z domu. W niektóre zawody wpisana jest konieczność pracy rotacyjnej lub realizacji części zadań w domach klientów. Dla takich zespołów powstają oferty wynajmu biur elastycznych, gdzie jedno biurko może służyć całemu zespołowi. Nowoczesne systemy rezerwacji pozwalają na efektywne i optymalne finansowo wykorzystanie przestrzeni biurowej i właśnie do takich rozwiązań należeć będzie przyszłość.

5) Wzrośnie znaczenie dostępu do biur

Duże powierzchnie biurowe stały się w Polsce wartością deficytową. Pustostan biurowy w Warszawie jest najniższy od 7 lat, co znacząco zmienia układ sił na polu negocjacji cenowych pomiędzy deweloperami i operatorami biurowymi. Silna pozycja dewelopera (a w szczególności działów leasingu) sprawia, że wielkoformatowy najemca musi mieć dziś doskonale udokumentowaną kondycję finansową, wiarygodność i wypracowaną pozycję na rynku. Operatorom biurowym sytuacji nie ułatwiają także niedawne problemy WeWorka związane z nieudanym debiutem giełdowym, które mogą wpłynąć na zaufania deweloperów do konceptu coworkingowego. Dlatego coraz większego znaczenia nabierać będzie stały dostęp do dużej puli powierzchni biurowych, który dziś gwarantuje już niemal tylko i wyłącznie synergia deweloperów i operatorów.

6) Slow-work stanie się równie ważny jak high-tech

Oczekiwania najemców powierzchni elastycznych z segmentu premium zmieniają się błyskawicznie. Klienci coraz mocniej doceniają najwyższej jakości materiały wykończeniowe, wyjątkowe wzornictwo, obecność roślinności, a także – w proporcji do biur zamykanych – większe niż dotąd przestrzenie wspólne służące do wypoczynku. Te elementy  składają się na biuro, które powinno budować poczucie prestiżu i być coraz bardziej elastyczne nie tylko procesowo, z punktu widzenia decydenta, ale też funkcjonalnie – z punktu widzenia pracownika. Trendem będzie zatem tworzenie przestrzeni przyjaznych i funkcjonalnych, sprzyjających komfortowi, prywatności. Pracownik nie oczekuje już nowoczesności przeładowanej rozwiązaniami technologicznymi ani open space’u z rozrywkami rodem z kampusu Google. Zamiast tego na topie będą np. biura z pokojami do drzemek oraz wszystkie rozwiązania zgodne z duchem slow-work i eko.

7) Biura komplementarne przyciągną firmy

Elastyczny najem już dziś pozwala dynamicznie dopasowywać rozmiar i strukturę wynajmowanej powierzchni do aktualnych potrzeb najemcy. Firma płaci za produkt szyty na miarę, a nie zbyt mały lub nieproporcjonalnie duży do jej charakterystyki. Na takie biuro, w ramach komplementarnego rozwiązania, coraz częściej decydować będą się firmy, posiadające już główną siedzibę o klasycznym charakterze. Elastyczne powierzchnie biurowe gwarantują im alternatywne rozwiązania, a to wpływa bezpośrednio na efektywność pracy. Dobrze zaplanowane biuro, mające charakter holistyczny lub uzupełniający względem głównej siedziby, staję się źródłem oszczędności czasu i pieniędzy, będąc jednocześnie skutecznym elementem employer brandingu. Po biura na wynajem coraz częściej będą więc sięgać firmy, które mają już swoją główną, dużą i nowoczesną siedzibę. W obliczu wyczekiwanego spowolnienia koniunktury coraz istotniejszą rolę odgrywać będzie również elastyczna, krótkoterminowa umowa i możliwość proporcjonalnego zredukowania wynajmowanej przestrzeni.

8) Deweloperzy odegrają ważniejszą rolę na rynku

Na rynkach dojrzewających, takich jak polski, wyraźnym trendem staje się akumulowanie powierzchni biurowych w rękach deweloperów. Firmy z branży nieruchomości, kojarzące się dotychczas z konserwatywnym podejściem i tendencją do minimalizacji ryzyka, coraz chętniej inwestują w koncept biur elastycznych. Najwięksi gracze tworzą także własne brandy operatorów biurowych i coraz mocniej wykorzystuję efekt synergii, dzięki czemu szybko umacniają swoją pozycję w branży. I to właśnie do takich firm będzie należeć przyszłość rynku powierzchni biurowych na wynajem.

Business Link

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Niepewność na rynkach napędza hossę złota. NBP zwiększa rezerwy do rekordowych poziomów

Rynek złota w pierwszych miesiącach roku wykazuje niezwykłą dynamikę,...

Recesja w USA coraz bliżej? Inwestorzy zaczynają się zabezpieczać

D.Trump chciał być ulubieńcem giełdy, ale szanse maleją. Najważniejsze...

Vibe Work, Minionki AI i marketing dla algorytmów – przyszłość pracy według prof. Kowalkiewicza

„Przyszłość należy do tych, którzy potrafią się uczyć i...

Wzrost wynagrodzeń w Polsce spowalnia – 7,9% r/r w lutym 2025 r.

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025...

Największe mity dotyczące termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej ekologii, konieczności transformacji energetycznej i...
Wiadomości

Działka przy ul. Twardej 16A sprzedana za 29,6 mln zł. Środki zasilą masę upadłości ŚSM

Syndyk Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marcin Kubiczek sprzedał działkę przy...

Allianz Trade: wzrost PKB USA w 2025 r. spadnie do 1,6%, a ryzyko recesji rośnie

Spadające zaufanie amerykańskich konsumentów każe oczekiwać spadku ich wydatków...

“America first” przyciąga fabryki, ale zniechęca inwestorów kapitałowych

Dlaczego rynki finansowe nie kupują obietnic "America First" i...

Deregulacja – 3 dobre i 3 złe lub pominięte pomysły zespołu Brzoski

Dobre zmiany przyspieszyłyby obieg pieniądza w gospodarce. Pozwoliłyby...

Rynki czekają na PMI. Lira stabilna mimo napięć politycznych

Wydarzenia ostatnich dni są bardzo szeroko komentowane w mediach,...

Jak agenci AI zrewolucjonizują przemysł, zwiększą produktywność i obniżą koszty

Obecnie każda firma chce być firmą AI, ale według...

Polska ma najdroższe kredyty mieszkaniowe w całej UE

Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe...

Rozejm na horyzoncie? Rynki reagują wzrostami na wieści z Arabii Saudyjskiej

Trwające rozmowy pokojowe w sprawie wojny w Ukrainie nabierają...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie