Paletyzator – automatyka przemysłowa

0
palety magazyn

Każdy etap procesu pakowania jest niezwykle istotny. Dlatego też co raz więcej firm wykorzystuje do ostatniego etapu specjalistyczne maszyny paletyzujące, które służą do precyzyjnego, w pełni zautomatyzowanego procesu układania ładunków na paletach.Paletyzacja

Czym jest paletyzacja – urządzenia paletyzujące.

Paletyzatory są wysoce wyspecjalizowanymi urządzeniami przemysłowymi. Jednak modele różnią się między sobą, w zależności od szczegółowych wymagań procesu produkcji i produktu. Paletyzator stanowi obecnie ważne urządzenie, które wspiera pracę twojej firmy.

Paletyzatory znalazły zastosowanie przy procesie pakowania między innymi:

  • opakowań termoformowanych a także blistrów,
  • różnego rodzaju skrzynek,
  • kartonów, pudełek zbiorczych.

Paletyzacja jest procesem, który uzupełnia logistykę wszelkich wyrobów a także przygotowuje je do dalszego magazynowania i dystrybucji. Paletyzacja z doskonałą precyzją może być wykonywana przez specjalistyczne roboty i być w pełni zautomatyzowana. Automatyzacja procesów produkcji znacząco usprawnia funkcjonowanie firmy i zwiększa zyski.

Robot paletyzujący od ASTOR został stworzony z myślą o formowaniu jak również układaniu w odpowiednie stosy towarów, tworząc paletowe jednostki ładunkowe. Czym się wyróżnia współczesny paletyzator? Przede wszystkim zapewnia precyzyjne ułożenie elementów na paletach a także gwarantuje pracę w systemie kilku zmianowym. Zaprogramowanie automatycznego systemu to pewność w powtarzalności procesu układania towarów na paletach.

Automatyzacja przemysłowa zapewnia większe bezpieczeństwo poprzez zminimalizowanie czynności wykonywanych przez operatorów maszyn. Jest to inwestycja w rozwój firmy. Na automatyczną paletyzację najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którym zależy na dopasowaniu wydajności procesu pakowania do mocy przetwórczej linii produkcyjnej.

Proces pakowania wiąże się z monotonią pracy, która najczęściej jest stosunkowo ciężka. Wydajność ostatniego etapu produkcji często decyduje o pracy całej linii produkcyjnej zakładu. Odciążenie pracowników i zapewnienie im najwyższego poczucia bezpieczeństwa znacząco wpłynie na efektywność firmy. Automatyka przemysłowa zwiększa wydajność pakowania i wysyłki, która staje się niezależna od liczby zatrudnionych pracowników. Ograniczenia strat dają szansę na zwiększoną i szybszą produkcję.

Paletyzatory, czyli dlaczego warto z nich skorzystać.

Prawidłowo zaprojektowany system automatyki przemysłowej z zastosowaniem paletyzacji łączy w sobie zarówno systemy transportu technologicznego jak również paletowego. Jednocześnie zaleca się wykorzystywanie urządzeń wspomagających, które dodatkowo usprawnią proces pakowania.

Celem automatyzacji przemysłowej opisywanego procesu jest zastosowanie łańcucha technologicznego:

  • robota paletyzującego,
  • chwytaka dostosowanego do produkcji,
  • przenośników zasilających, które dostarczają towar w opakowaniach w obszar pracy paletyzatora,
  • urządzeń sztaplujących, które przygotowują towar do podania pod chwytak,
  • magazynka palet a także połączonej linii, która zasila system w jednostki transportowe,
  • systemu przenośników odbiorczych.

Jednak sercem całego łańcucha jest robot paletyzujący wyposażony w odpowiedni chwytak. Robot może być dostosowany do specyfiki produkcji i chwytać pojedyncze produkty jak i zestaw kilku sztuk jak również kilku pełnych warstw towarów.

Optymalizacja logistyki dzięki zastosowaniu paletyzatorów zwiększa powtarzalność a także ilość wykonywanych ruchów w czasie. Automatyczna paletyzacja wiąże się również z szeregiem korzyści. Dzięki niej możliwe jest wykonywanie czynności w niesprzyjających warunkach środowiskowych takich jak: brak światła, duże zapylenie czy też atmosferze wręcz szkodliwej dla człowieka. Roboty przemysłowe istotnie zmniejszają zagrożenie zdrowia pracowników a także zwiększają ergonomię prac. Automatyzacja wiąże się również z optymalizacją statusu zatrudnienia w danej firmie. Jednorazowy koszt jest mniejszy niż zatrudnianie pracowników na osobne stanowiska. Paletyzatory są niezwykle precyzyjne i zawsze pracują według zaprogramowanej sekwencji, gwarantując powtarzalność czynności. Automatyka przemysłowa zwiększa bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Co raz częściej pracodawcy zwracają uwagę na ten aspekt.

Oprócz paletyzacji nie mniej ważna jest również depaletyzacja. Urządzenia dedykowane są do rozładunku paletowych jednostek ładunkowych. Wyróżnia się modele jedno- jak i wielostanowiskowe. Również te urządzenia warto dostosować do specyfiki produkcji firmowej. Paletyzacja i depaletyzacja przy zastosowaniu robotów to pewne i sprawdzone rozwiązanie. Ograniczenie kosztów i strat wynikających z ludzkich pomyłek a także możliwość budowania pozytywnego wizerunku, która wykorzystuje innowacyjne rozwiązania to tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania automatyki przemysłowej.

Każda automatyzacja systemu wymaga w pełni indywidualnego podejścia. Projektowanie, pracę i obsługę należy oddelegować profesjonalistom, którzy oferują kompleksowe rozwiązania. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wdrożeniem pełnej automatyki przemysłowej w swojej firmie, warto skorzystać z usług internetowego sklepu z automatyką przemysłową. Pracownicy chętnie przybliżą ci wszelkie aspekty odpowiadając na nurtujące pytania a także rozwieją wszelkie wątpliwości.