Pandemia koronawirusa powodem najgłębszego w historii spadku produkcji przemysłowej w Polsce

0
giełda kryzys krach

Kwietniowe dane dotyczące produkcji przemysłowej mocno zaskoczyły analityków. Mimo, że oczekiwania i tak były pesymistyczne, rzeczywistość okazała się bezwzględną. Odnotowano historyczny rekord jednomiesięcznego spadku, który wyniósł -24,6%. Przyczyn dla takiego rozwoju wydarzeń, niestety, było bardzo dużo. Zarówno spadek zamówień, jak i inny tryb pracy zakładów produkcyjnych uniemożliwiły polskiemu przemysłowi uzyskanie wyników zbliżonych do danych z okresu przed pandemią.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości 3,53%. Notowania największych spółek (tworzących index WIG20) zyskały 3,68%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 wzrósł o 3,33%, a mWIG40 o 2,98%.

Nadchodzący tydzień nie będzie obfitował w ważne odczyty danych makroekonomicznych. We wtorek (26.05.2020) poznamy stopę bezrobocia w Polsce, indeks zaufania konsumentów – Conference Board oraz dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA. W czwartek (28.05.2020) poznamy dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA, zrewidowane dane o PKB w I kwartale 2020 oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w Stanach Zjednoczonych. Poza tym, w czwartek (28.05.2020) będziemy mogli zapoznać z decyzją RPP dotyczącej poziomu stóp procentowych Polsce. W piątek (29.05.2020) poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, saldo obrotów towarowych USA, wstępne dane o majowej inflacji CPI w Polsce oraz ostateczne dane o PKB Polski w I kwartale 2020.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.