Polacy: coraz większe długi, coraz więcej upadłości

    Szymon Mojzesowicz, Lege Advisors
    Szymon Mojzesowicz, Lege Advisors

    Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Według raportu BIG InfoMonitor po trzecim kwartale 2019 roku zaległości finansowe rodaków wynoszą prawie 79 miliardów złotych. Rok temu były to 73 miliardy. Rośnie też liczba upadłości konsumenckich, choć zdaniem ekspertów z firmy doradczej Lege Advisors, to dopiero początek drogi.

    Liczba osób mających problemy ze spłacaniem zobowiązań wynosi obecnie 2,83 mln. Rok temu dłużników było 2,76 mln. Średnio na każdego zadłużonego przypada kwota 27,8 tys. złotych. – Martwi szczególnie zadłużenie pozakredytowe, które jest wysokie, prawie 42 miliardy złotych. To znaczy, że ponad 2,2 mln ludzi w Polsce ma problemy z opłacaniem czynszu, telewizji kablowej, internetu, telefonu i mandatów. To może być zapowiedź większych kłopotów. wyjaśnia Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.

    Najwięcej dłużników jest w przedziale wiekowym 35-44 lata. Najmniej zadłużeni są ludzie w wieku 18-24 lata. Rekordzistą pod względem zadłużenia jest 63-letni mężczyzna z woj. lubelskiego, który ma 71,7 mln zł przeterminowanych zobowiązań. Tuż za nim jest mężczyzna z woj. pomorskiego. Jego długi sięgają 48 mln zł. Województwa, w których wartość długu przypadającego na jedną osobę jest najwyższa to: mazowieckie (37.524 zł), małopolskie (29.464 zł) i zachodniopomorskie (28.867 zł). Najwięcej osób z problemami finansowymi według BIG InfoMonitor wywodzi się z: Górnego Śląska – 393,7 tys., Mazowsza – 367,8 tys. oraz Dolnego Śląska – ponad 277 tys. W trzecim kwartale najmniej dłużników przybyło na Podlasiu. Najwięcej na Mazowszu i Pomorzu Zachodnim.

    Niedobrze wygląda też sytuacja w obszarze upadłości konsumenckiej. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na koniec września 2019 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym znalazło się 5640 upadłości konsumenckich. A w całym roku można spodziewać się co najmniej 7520 upadłości. W stosunku do 2018 roku wzrost wyniesie więc 14,46%. Najmłodsza osoba, która dotąd ogłosiła upadłość ma 20 lat. Najstarsza 94 lata. Według COIG osoby w wieku 60 lat i więcej odpowiadają za 33,64% wszystkich upadłości konsumenckich.

    Biorąc pod uwagę liczbę zadłużonych w Polsce i poziom tego zadłużenia, trzeba powiedzieć, że upadłość konsumencka nie cieszy się jeszcze dużą popularnością. To zaledwie około 600 ogłoszeń miesięcznie.mówi Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.Brak świadomości istnienia takiej opcji prawnej, brak wiedzy i poczucie zawstydzenia, sprawiają, że wielu Polaków traci szanse na nowe życie.- dodaje.

    Jego zdaniem procedura prowadząca do oddłużenia nie jest skomplikowana. Składamy wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu rejonowego (wydział gospodarczy ds. upadłości). Następnie sprawdzany jest stan faktyczny dłużnika. Chodzi m.in. o udowodnienie, że niewypłacalność nie jest efektem umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa i nie była świadomie pogłębiana. Jeśli takie przesłanki nie zostaną przez Sąd ujawnione, to wtedy wydawane jest postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Równocześnie z wydaniem postanowienia, majątek upadłej osoby staje się masą upadłościową zarządzaną przez syndyka.

    Źródło: Lege Advisors